Kategoriler
Rehberler

SafetyNet CTS Profile Mismatch Hatası Nasıl Düzeltilir?

Android’in yeni SafetyNet sistemi nedeniyle, bazı uygulamalar root’lu kullanıcıları engelleyebilir veya bunlara tamamen erişmenizi önleyebilir. “Sistemsiz root” ve Magisk ile SafetyNet engelini aşabilirsiniz. Peki SafetyNet CTS Profile Mismatch hatası nasıl düzeltilir?

SafetyNet CTS Profile Mismatch Hatası Nasıl Düzeltilir?

Google’ın Uyumluluk Testi Paketi (CTS) bazen sorun olmaya devam edebiliyor. Bazı özel ayarlarla bile hala “CTS Profile Mismatch” hatası almaya devam edilebiliyor. Bu hata Magisk kuruluyken bile ortaya çıkıyor. Bu nedenle SafetyNet kontrolü başarısız oluyor.

Adım 1 – Magisk Hide ile SuperSU ve MagiskSU’dan Kurtulun

CTS profil uyumsuzluğunun en olası nedeni, kendisini SafetyNet’ten gizlemeyen bir root yönetim uygulamasıdır. En popüler root yönetim çözümü olan Chainfire’ın SuperSU’da durum böyledir.

SafetyNet CTS Profile Mismatch Hatası Nasıl Düzeltilir?
SafetyNet CTS Profile Mismatch Hatası Nasıl Düzeltilir?

Örneğin, SuperSU’dan artık kalan root dosyaları SafetyNet’in hata vermesine neden olabilir. Super SU dosyalarını (binary) silin ve onun yerine Magisk ile gelen root yönetim uygulamasını kullanın. Xposed ile herhangi bir sistem dosyasını değiştirdiyseniz bunu da geri almayı deneyin.

Adım 2 – Hala Düzelmedi mi? UnSU Flaşlamayı Deneyin

Yukarıdaki kılavuz, CTS profil uyumsuzluğu sorunlarınızı düzeltmediyse ve sistem modlarını geri aldıysanız, SuperSU’dan hala birkaç bit veri artık kalıyor olabilir. SuperSU’daki “Full Unroot” seçeneği normalde bu iş içindir.

Bir diğer çözüm ise unSU kullanmaktır. osm0sis tarafından hazırlanan unSU dosyasını indirin ve custom recovery ile cihazına yükleyin. Ardından hatanın düzelip düzelmediğine tekrar göz atın.

Adım 3 – SELinux’u Enforcing’e Çevirin

Hata devam ediyorsa bir sonraki adım oldukça basittir. Bu işlem eğer daha önce SELinux modunu “İzin Ver” ya da “Permissive” olarak ayarladıysanız geçerlidir. Magisk, SELinux durumunuzu SafetyNet’ten gizlemeye çalışır ancak her zaman mükemmel değildir. Bu yüzden en iyi seçiminiz SELinux’u varsayılan “Enforcing” moduna almaktır.

Adım 4 – USB Hata Ayıklamayı Kapatın

Bazı garip nedenlerden dolayı, Magisk ile ilgili oldukça yaygın bir SafetyNet sorunu Geliştirici seçeneklerindeki “USB Hata Ayıklama” ayarıdır. Bu seçeneği etkinleştirdiyseniz, bunu devre dışı bırakmak için Ayarlar menüsüne gidin, ardından telefonu yeniden başlatın ve SafetyNet sorunlarınızı çözüp çözmediğini test edin.

Adım 5 – Özel ROM? Özel Kernel Deneyin

Daha önce de belirttiğim gibi, CTS “Uyumluluk Testi Paketi” anlamına gelir. Bu, Google’ın bir cihazın ve ürün yazılımının sertifikasyon standartlarını karşıladığını doğrulamak için kullandığı işlemdir. Basitçe, özel bir ROM bu testi asla resmi olarak geçmeyecektir.

Ancak, bazı özel çekirdekler bu konuda yardımcı olabilir. Özel ROM uyumsuzluğu ile ilgili bilinen en popüler çekirdek Franco Kernel‘dir. Tüm Nexus, Pixel ve OnePlus aygıtlarının yanı sıra Redmi Note3 için de kullanılabilir ve bunu kurmanın en kolay yolu Play Store’dan FKU uygulamasını satın almak, ardından ana sayfada “Yükle” düğmesine basmak olacaktır. Aksi takdirde, ücretsiz bir flaşlanabilir (flashable) ZIP bulmak için cihazınızın adını XDA forumunda aratabilirsiniz.