Kategoriler
Rehberler

Samsung Galaxy Note 9’da Şeffaf Yüzen Pencereler Oluşturmak

Android, uygulamaların resim içinde resim modunu (PiP) kullanmasına izin verirken, sadece birkaç uygulama bu özelliği desteklemektedir. Mevcut olanların çoğu ise video uygulamalarıdır. PiP sadece video izlerken değil, birçok konuda yararlı bir özellik. Peki Galaxy Note 9’da şeffaf yüzen pencere nasıl oluşturulur?

Samsung Galaxy Note 9’da Şeffaf Yüzen Pencere Oluşturmak

Galaxy Note 9'da Şeffaf Yüzen Pencereler Oluşturmak

Öncelikle, Galaxy Note 9’un ikinci uygulama mağazası olan Galaxy Apps’tan bir uygulamaya ihtiyacınız olacak. Uygulama çekmecenizden Galaxy Uygulamaları’nı açın ve “Good Lock 2018″i aratın ve yükleyin.

Adım 1 – MultiStar yükleyin

Good Lock 2018, Galaxy Note 9’un farklı yönleri için çeşitli ayarlamalar sunan altı farklı uzantıya sahip. İhtiyacımız olan eklenti, sayfanın altına yakın bulabileceğiniz “MultiStar“. “MultiStar” ı seçin, ardından uzantıyı indirmek ve kurmak için “Yükle” yi seçin.

Galaxy Note 9'da Şeffaf Yüzen Pencereler Oluşturmak

Adım 2 – “Hayalet Modu” nu Etkinleştirin

Yüklendikten sonra, Good Lock 2018’e geri dönün ve MultiStar’ı tekrar seçin (şimdi yanında yeşil bir onay kutusu olmalıdır). MultiStar’ın içine girdiğinizde, “Hayalet Modu” geçişini bulacaksınız. Geçişi etkinleştirmek için bu seçeneğe dokunun.

Adım 3 – Yüzen Bir Pencere Oluşturun

Şimdi, yüzer bir pencereye dönüştürmek istediğiniz bir uygulamayı açın. Genel bakış modunu açmak için son uygulamalar düğmesini seçin. Başlık çubuğunda uygulamanın adını uzun süre basılı tutun ve ekranın ortasındaki belirlenmiş mavi kareye sürükleyin. Uygulama yüzen bir pencere olacak.

İkinci bir pencereyi açmak isterseniz de, Genel Bakış modunu tekrar girin ve yeni bir uygulamayı mavi merkeze sürükleyin. Bu hareket yeni bir kayan pencere oluşturacak ancak bir öncekini koruyacak.

Pencereyi, alt veya sağ kenarına uzun basarak ve tersi yönde hareket ederek yeniden boyutlandırabilirsiniz. Pencereyi sağ üst köşesinde bulunan “X” harfini kullanarak kaldırabilirsiniz.. Pencereyi, birbirine bakan iki ok bulunan simgeyi kullanarak küçültebilirsiniz. Bu özellik kullanılmadığında pencereyi ufaltacak ve istediğinizde tekrar büyütecek.

Son olarak, karşıt yönlere ok simgesini kullanarak uygulamayı tam ekrana açabilirsiniz. Testlerimizde altı taneye kadar problemsiz şeffaf yüzen pencere oluşturduk.

Yüzen Pencereyi Şeffaf Yapmak

En solda, “Hayalet Modu” nu etkinleştirdiğimizde oluşturulan yeni bir simge bulunuyor. Bu simgeyi seçerek, pencerenin saydamlığını %0’dan %100‘e (%20’lik aralıklarla hareket ederek) azaltabilirsiniz. Yüzde 100, pencereyi neredeyse görünmez yapar, bu sayede pencerenin arkasında ne tür bir uygulama çalıştığını görebilirsiniz. Android PIP özelliğinden farklı olarak her uygulamayla çalışabilir.