Kategoriler
Haberler

Android Oreo Çalıştıran Telefonlar %20’ye Ulaştı

Google, ayda bir kez, çeşitli Android sürümlerini kapsayan ve bu sürümleri çalıştırmakta olan mevcut cihazların yüzdesini gösteren dağıtım istatistiklerini yayımlar. Bu anlamda Android Oreo çalıştıran telefonlar %20’ye ulaşmış durumda.

Android Oreo Çalıştıran Telefonlar %20’ye Ulaştı

Android Oreo Çalıştıran Telefonlar

Bu veriler geliştiricilere yöneliktir, böylece uygulamalarını hangi Android sürümlerinin en popüler olduğuna göre oluşturabilir ve güncelleyebilirler, ancak aynı zamanda telefon üreticilerinin yeni platforma ne kadar hızlı uyum sağladığını görmemizi sağlarlar.

Bu verilere kaynak sunmak için Google, 7 günlük bir süre boyunca Play Store’a erişen cihazların Android sürümlerini izledi. Bu birkaç yıl boyunca bir çekmecede dokunulmamış halde yatan HTC Dream cihazınızın istatistiklere dahil olmadığı anlamına gelir. Yalnızca aktif Android cihazlar hesaba katılıyor.

Ayrıca Google sadece %0,1 veya daha yüksek kullanıma sahip olan sürümleri listeliyor ve bundan daha düşük olan sürümler doğrudan yok sayılır. İşte eylül ayının sonuna yaklaşmamız itibariyle en güncel Android kullanım durumu şöyle:

Eylül 2018 Android Kullanım Oranı

Ağustos ayında Android Pie’ın piyasaya sürülüşünü gördük ve eylülde yeni sürüm giderek daha fazla sayıda cihaz için yayımlandı. Ancak Pie için ayrılan grafik dilimine bakıldığında henüz Pie çalıştıran yeterli miktarda aygıtın olmadığı görülüyor. Geçen yılın Android sürümü olan Oreo, artık Android cihazların %19.2’sinde kullanılabiliyor, ancak bu ay Google Play Store’u ziyaret eden Android cihazlarının yarısından fazlası hala Nougat veya Marshmallow çalıştırıyor.

Merak ettiğiniz diğer her şey için forum sayfamızı ziyaret edin: https://akillitelefon.com/forum