Kategoriler
Rehberler

Android Telefondan Virüs Temizlemek

Android telefondan virüs temizlemek mümkün. Bu virüsler bazen hiç beklenmedik anda ortaya çıkabiliyor. Bunun için yapabileceğiniz birçok şey var.

Android Telefondan Virüs Temizlemek

Android Telefondan Virüs Temizlemek

Cihazınızı Güvenli Moda geçirin

Telefonunuzu veya tabletinizi Güvenli moda getirin. Bu, herhangi bir kötü amaçlı yazılım da dahil olmak üzere çalışan üçüncü taraf uygulamaların işlevselliğini engeller. Peki güvenli moda geçerek Android telefondan virüs temizlemek nasıl yapılır?

  • Birçok cihazda, güç kapatma seçeneklerine erişmek için güç düğmesine basabilirsiniz, ardından Güvenli modda yeniden başlatmak için Kapat seçeneğini basılı tutun.
  • Diğer telefonlarda, güvenli modda girmek için açılış sırasında sesi kısmaya basmanız gerekir.
  • Bu seçeneklerden hiçbiri işe yaramazsa, “Android: Güvenli Moda Girmek” yazımıza göz atın.
  • Güvenli moddayken, ekranın sol alt köşesinde ‘Güvenli mod’ seçeneğini görürsünüz.

Şimdi Ayarlar menüsünü açın ve Uygulamalar’ı seçin. Söz konusu tehlikeli uygulamayı arayın ve hangi uygulamanın arandığını bilmiyorsanız, indirdiğinizi hatırlamadığınız veya gerçek bir Android hizmeti gibi gelmeyen bir şey arayın.

Android Telefondan Virüs Temizlemek

Yönetici haklarını kaldırın ve uygulamayı silin

Kötü amaçlı uygulamaya dokunun ve Uygulama detayları butonuna dokunun ve ardından Kaldır’a basın.

Çoğu durumda, bu virüsü kaldırmak için yapmanız gereken tek şey budur, ancak bazen Kaldır düğmesini grileşmiş bulabilirsiniz. Bunun nedeni virüsün Cihaz yöneticisi durumuna sahip olmasıdır.

  • Uygulamalar menüsünden çıkın ve Ayarla r> Güvenlik içindeki Cihaz Yöneticileri menüsünü bulun. Samsung’da bu, Ayarlar > Güvenlik > Diğer Güvenlik > Cihaz Yönetici Uygulamaları idi. Burada telefonunuzda veya tabletinizde, yönetici durumuna sahip tüm uygulamaların bir listesini bulacaksınız.
  • Kaldırmak istediğiniz uygulamanın kutusunun işaretini kaldırın ve bir sonraki ekranda Devre dışı bırak’a dokunun.
  • Artık uygulamalar menüsüne dönüp uygulamayı kaldırabilirsiniz.

Artık Android telefonunuz veya tabletinizdeki virüsü sildiğinize göre, tek yapmanız gereken cihazı Güvenli moddan çıkarmak için yeniden başlatmanız.

Android Telefondan Virüs Temizlemek

Gelecekteki Android virüslerini ve kötü amaçlı yazılımları önleme

Google Play dışından her uygulamayı yüklemeyin: Bu işlevsellik varsayılan olarak devre dışı bırakılmalıdır, ancak telefonunuzu veya tabletinizin Ayarlar menüsünü açıp açamayacağınızı kontrol etmek için Güvenlik’e gidin, ardından Bilinmeyen Kaynaklar seçeneğinin kapalı olduğundan emin olun. Google Play dışında bir uygulama yüklerseniz, resmi bir kaynak gibi gösterilen sahte bir web sitesi değil, yasal bir kaynaktan yüklediğinizden kesinlikle emin olun.

Klonlanan uygulamalardan kaçının: Google Play’den uygulama indirirken resmi bir uygulama gibi görünmeye çalışan klonlardan uzak durun. Bu uygulamaları indirmekten kaçının

Uygulama izinlerini kontrol edin: Bir uygulamayı yüklediğiniz yerden bağımsız olarak, Yükle’ye basmadan önce gerekli izinleri kontrol edin. Bir uygulama cihazdan yönetici izni istemez, bu da silinmesini engeller. Bir video oynatıcısının gerçekten kişilerinizi görmesi gerekiyor mu? çünkü yorumları çevrimiçi olarak kontrol edebilir.

Android’i güncel tutun: Android işletim sisteminin en son sürümü telefonunuz veya tabletiniz için mevcut olmayabilir, ancak olabildiğince güncel olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Yeni sürüme geçtiğinizde, cihazınız daha güvenli hale gelir.

Bir antivirüs uygulaması kurun: Android’e her zaman antivirüs yüklemeniz gerekmez, ancak virüslerle ilgili endişeleriniz varsa size rahatlık verebilir ve uygulamalar genellikle başka kullanışlı işlevlere de sahiptir. Android için favori antivirüs seçeneğimiz Bitdefender’dır.