Kategoriler
Rehberler

iOS: Uygulamaların Fotoğraflara Erişimini Engelleme

iOS cihazınızda yüklü uygulamalar uygulama kurulduğu andan itibaren fotoğraflarınıza erişmek ister. Uygulamayı eksiksiz olarak kullanmak için de bu erişim isteğine izin vermek zorunda kalırsınız. Ancak daha sonra bu erişim iznini kapatabilir, uygulamaların fotoğraflarınıza erişimini engelleyebilirsiniz.

iOS: Uygulamaların Fotoğraflara Erişimini Engelleme

Uygulamaların fotoğraflara erişimini engellemek için iOS cihazınızın Ayarlar bölümüne gidin. Ayarlar ekranını aşağı doğru kaydırın ve buradaki seçeneklerden Gizlilik seçeneğine dokunun. Burada uygulamaların erişim engeli istediği bazı özellikler yer alacaktır. Buradaki seçeneklerden Fotoğraflar‘a tıklayın. Açılan ekranda daha önceden fotoğraf erişim izni verdiğiniz, iOS cihazınızda yüklü olan uygulamaların listesi yer alacaktır. Bu listeden hangi uygulamanın fotoğraflarınıza erişmesini istiyorsanız o uygulamanın üzerine dokunun. Uygulamanın erişim iznini belirlemeniz için açılan ekranda Asla seçeneğine dokunarak erişim iznini kapatın.

Eğer bir uygulamanın fotoğraf erişimini kapattığınızda uygulama eksik bir şekilde çalışıyorsa tekrar Ayarlar > Gizlilik > Fotoğraflar’a girip uygulamayı seçin Okuma ve Yazma seçeneğine tıklamanız gerekecektir.

İlginizi Çekebilir:  Android için Doc - PDF | PDF - Doc çevirici

Bir uygulama fotoğraf galerinizden fotoğraf paylaşımı, fotoğraf düzenlemesi, uygulamaya fotoğraf yükleme gibi görevler yapıyorsa bu uygulama Fotoğraflar başlığının altındaki listede listelenir. Örneğin Instagram’ın fotoğraflara erişim iznini engellerseniz bu özelliği tekrar aktif hale getirene kadar Instagram’da fotoğraf galerinize erişemeyebilirsiniz.