Kategoriler
Rehberler

iPhone X, XR, XS ve XS Max’de Batarya Ömrünü Artırmak

iPhone X, XR, XS ve XS Max’de batarya ömrünü artırmak için yapabileceğiniz birçok şey bulunuyor. Bunların bazıları ilk bakışta küçük değişiklikler gibi görünse de bir araya getirildiğinde yeni iPhone’unuzda belirgin oranda pil tasarrufu yapmanızı sağlıyor.

iPhone X, XR, XS ve XS Max’de Batarya Ömrünü Artırmak

iPhone X, XR, XS ve XS Max'de Batarya Ömrünü Artırmak

1 – Desteklenen Uygulamalarda Karanlık Modu Kullanın (iPhone X, XS & XS Max)

Karanlık mod, sadece gece gezinmek için kullanışlı değildir, iPhone X, XS ve XS Max’in OLED ekranları sayesinde iPhone’unuzun pil ömrünü arttırabilir. YouTube ve Twitter gibi uygulamalar karanlık modu desteklerler. Tabii ki, bu sadece X, XS ve XS Max için geçerlidir; iPhone XR bir LCD ekran kullanıyor.

2 – ‘Akıllı Ters Çevir,’ Apple’ın Karanlık Modunu Kullanın (X, XS & XS Max)

iOS’in gerçek bir doğal karanlık modu olmamasına rağmen, çoğu insan için işe yarayacak iyi bir geçici çözüm vardır. “Smart Invert”, Apple’ın karanlık moda doğal çözümüdür. Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Ekran Yerleşimi > Renkleri Ters Çevir yolunu izleyin.

3 – Face ID’yi Devre Dışı Bırakın (X, XS, XS Max & XR)

Mümkün olduğu kadar yeni iPhone’larında pil ömrünü uzatmak isteyenler için Face ID’yi kapatmak mantıklı bir seçenek olabilir. Face ID’yi devre dışı bırakmak için “Face ID ve Parola” başlığına dokunun ve  “Face ID’yi Sıfırla” ya dokunun.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Mac'te FaceTime araması nasıl kaydedilir?

4 – Gerçek Tonu Devre Dışı Bırakın (X, XS, XS Max & XR)

True Tone, desteklenen iPhone’larda mükemmel bir özelliktir. Mevcut aydınlatma koşullarınıza bağlı olarak iPhone’unuzun beyaz dengesini, nerede olursanız olun size daha iyi ve tutarlı bir görüntüleme deneyimi sağlamak için hafifçe değiştirir.

5 – Akıllı HDR’ı Devre Dışı Bırakın (XS, XS Max & XR)

Bu yılki iPhone’larda Apple, “Akıllı HDR” yi duyurdu. Bu teknoloji, iPhone’unuzun farklı pozlamalarda (normal HDR’e kıyasla) aynı anda dokuz farklı çekim yapmasına izin verir ve bir araya getirildiğinde daha başarılı bir fotoğraf oluşturur. Bu iş için gereken işlem gücü bataryanız tarafından karşılanır. Akıllı HDR’yi devre dışı bırakmak için Ayarlar’da “Kamera” ya gidin, ardından “Akıllı HDR” yi kapatın.

6 – Portre Modunda Çekim Yapmayın (X, XS, XS Max & XR)

Portre modunda çekim yapmak kaliteli görünse de bir o kadar işlem gücü gerektirir. Fotoğraf çekmeniz gerekiyor ancak pil tasarrufu yapmak istiyorsanız, bu amiral gemisi özelliğini kullanmaktan kaçının.

7 – Düşük Kalitede Video Çekimi (X, XS, XS Max & XR)

Ayarlar menüsünden Kamera özelliklerine girebilir ve video çekim çözünürlüğünü düşererek bataryadan tasarruf edebilirsiniz.

8 – Dahili QR Tarayıcısını Devre Dışı Bırakın (X, XS, XS Max & XR)

iPhone’unuz artık dahili bir QR tarayıcı ile geliyor. Tek yapmanız gereken Kamerayı açmak ve bir QR koduna işaret etmek. Elbette bu iPhone’unuzun kamerasını her başlattığınızda, tarama yapmanız gerekmese bile QR kodlarını arıyor demektir. Ayarlar uygulamasını açmanız, “Kamera” ya dokunmanız ve ardından QR kodlarını tarama özelliğini devre dışı bırakmanız yeterlidir.