Kategoriler
Apps & Oyunlar

WhatsApp’ın iOS Sürümünde Reklam Gösterimi Yolda

Hayatımıza girmesiyle kısa zamanda en popüler ve en kullanışlı uygulamalardan biri haline gelen WhatsApp, yakın zaman içerisinde durumlar arasında reklam gösterimi için çalışmalarına başladı. Gelen bilgiler neticesinde WhatsApp’ın iOS sürümünde reklam gösterimi yolda diyebiliriz.

WhatsApp’ın iOS Sürümünde Reklam Gösterimi Yolda

2009 yılında hayatımıza girmesinin ardından kullanım kolaylığı ve dinamik ve yapısıyla kısa zaman içerisinde yaygılaşan WhatsApp, SMS kullanımını neredeyse bitirerek  internet üzerinden anlık mesajlaşma döneminin temellerini attı. WhatsApp‘ın bugün geldiği noktada sesli ve görüntülü konuşma alışkanlıklarımızı günden güne artıran vazgeçilmez bir uygulama haline geldiğini söyleyebiliriz.

2014 Şubat ayında Facebook tarafından satın alınmasıyla başarısını artıran WhatsApp, kullanıcılarına reklam gösterimiyle gelir elde etmenin planları içerisinde. Firma tıpkı Instagram‘ın hikayeler özelliğinde olduğu gibi iki hikaye arasında reklam gösterimini hedef alıyor.

İlginizi Çekebilir:  İyi Bir Oyun Bilgisayarı Nasıl Olmalı?

İlk etapta uygulamanın iOS sürümünde düzenleme neticesinde reklam görüntülemeleri yapılacak. Bu noktada reklamların hedeflenip hedeflenmeyeceği en çok merak edilen konu. Bilindiği üzere WhatsApp mesaj içeriklerini uçtan uca şifreleme yöntemiyle koruyor. Dolayısıyla uçtan uca şifreleme yöntemi, reklam gösterimleri için bir engel oluşturuyor.

Reklam hedefleme işini çözmek için Facebook’un uygulamanın uçtan uca şifre özelliğinin kaldırılacağından bahsediliyor. Fakat bu kullanıcıların pek de hoşuna gitmeyecektir. Diğer bir yol ise WhatsApp iOS sürümü Facebook ile eşleştirilerek verilerin Facebook üzerinden çekilmesi sağlanabilir. Yani Facebook profilinizdeki telefon numaranız ile WhatsApp‘da kullandığınız telefon numaranız aynı ise hedefli reklamları görebilirsiniz.

Henüz test aşamasında olduğu belirtilen çalışma hakkında resmi bir açıklama yapmayan firmanın konuya ilişkin düzenlemeleri 2019 yılında yapması bekleniyor.