Kategoriler
Rehberler

Android: Root’lu Telefon Nasıl Güncellenir?

Bildiğiniz gibi telefonlarda bir kez root işlemi yapıldığında cihazı normal yollarla güncellemek çoğu zaman olanaksız hale gelir. Bu yazımızda “Root’lu telefon nasıl güncellenir?” sorusuna cevap vereceğiz.

Android cihazınızı root etmek: Avantajları, dezavantajları ve zorlukları |  Kaspersky Resmi Blogu

Android: Root’lu Telefon Nasıl Güncellenir?

Fabrika İmaj Dosyasını Flaşlayın

Güncellemeyi doğru şekilde kurmak için telefonunuzun orijinal bellenimine (herhangi bir değişiklik yapılmadan önceki firmware) döndürülmesi gerekir. Sistemsiz bir kök yöntemi kullandıysanız ve telefonunuzdaki sistem bölmesindeki dosyalarda kalıcı değişiklik yapmadıysanız, yalnızca stok önyükleme resmini yüklemeniz gerekir. Aksi halde güncellemeyi almadan önce tüm bellenimi baştan kurmanız gerekebilir.

TWRP Flaşlayın

Cihazınızı fabrika görüntüsüne geri döndürdükten sonra, tüm değişikliklerinizi kaybedersiniz. Bunlar arasında özel ROM’lar, root erişimi ve daha önemlisi TWRP bulunur. TWRP’yi geri getirmeniz gerekecek, böylece OTA güncellemesini kurabilir ve ardından yeniden root erişimi alabilirsiniz. Önceden root yaptığınıza göre TWRP nasıl flaşlanır biliyor olmalısınız.

OTA Dosyasını ADB ile Yükleyin

Telefon üretici sayfasından OTA dosyasını indirmeniz gerekiyor. OTA güncellemesi ZIP halinde sunulur. Çoğu popüler telefon üreticisi web sitesinde bu dosyalara yer verir. İkinci seçenek ise, güncellemeyi cihaza indirmek ve kurmadan önce root dosya görüntüleyicisi ile indirilen dosyayı bulmaktır. Birçok cihazda bu /cache bölümünde bulunur. ADB’yi ve Fastboot’u yükleyin ve ardından bilgisayarınızdaki komut satırı aracılığıyla güncellemeyi yükleyin.