Kategoriler
Rehberler

Samsung Galaxy Note 9 İstenmeyen Uygulamaları Kaldırmak

Galaxy Note 9 inanılmaz bir telefon olmasına rağmen, Android topluluğunun birçok üyesi cihazı gerektiği gibi etkileyici bulmuyor. Konu Samsung Experience arayüzü ile ilgili değil. Daha çok cihazla birlikte gelen büyük miktarda bloatware ya da istenmeyen uygulamayla ilgili. Ancak biraz uğraş ile hepsini kaldırabilirsiniz. Peki Samsung Galaxy Note 9 istenmeyen uygulamaları kaldırmak nasıl yapılır?

Samsung Galaxy Note 9 İstenmeyen Uygulamaları Kaldırmak

Samsung Galaxy Note 9 İstenmeyen Uygulamaları Kaldırmak

Bir bilgisayar ve bir USB kablosu ile Samsung Galaxy Note 9’da önceden yüklenmiş olarak gelen tüm uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz. Telefonu fabrika ayarlarına sıfırlamadıkça, devre dışı bırakılmış uygulamalar kaldırılmış gibi görünür. Şimdi bunun adımlarına geçelim.

Adım 1 – ADB & Fastboot Yükleyin

Bloatware’i akıllı telefondan kaldırmak için ADB komutlarının yardımına ihtiyacınız olacaktır. Bu adımın ne kadar korkutucu olabileceğinin farkındayız ve bu nedenle tüm süreç boyunca size yol gösterecek eksiksiz bir rehber oluşturduk. Başlamak için aşağıdaki bağlantıya göz atın.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta kamera sesini tamamen kapatma

Adım 2 – Samsung Sürücülerini Yükleyin (Windows)

Windows tabanlı bir bilgisayarın telefonunuzu doğru bir şekilde tanıması için Samsung’un sürücülerini bilgisayarınıza yüklemeniz gerekir. ZIP dosyasını indirmek için aşağıdaki bağlantıyı kullanın. EXE veya PKG dosyasını çalıştırın ve sürücüleri yüklemek için ekrandaki talimatları izleyin.

Yüklendiğinde, bilgisayarınız yalnızca telefonunuzu doğru bir şekilde tanımlamakla kalmaz, aynı zamanda cihazınıza ADB komutları gönderebilir.

Adım 3 – App Inspector Yükleyin

ADB’yi kullanarak uygulamaları devre dışı bırakmak için uygulamanın paket adını almanızı gerektirir. Ne yazık ki, bu Ayarlar menüsünde bulmak kolay değil. Bu nedenle, her uygulamanın tam paket adını gösterecek bir üçüncü parti uygulama kullanmanız gerekir. Ayrıca hangi uygulamanın hangi paket adıyla ilişkilendirildiğinin bilinmesini kolaylaştırmak için uygulamanın simgesi de gösterilecektir.

Adım 4 – USB Hata Ayıklamayı Etkinleştirin

USB kablosunu kullanarak telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın. Geliştirici Seçeneklerinin kilidini açın ve “USB Hata Ayıklama” yı etkinleştirin. Geliştirici Seçeneklerinin kilidini nasıl açacağınızı bilmiyorsanız, aşağıdaki kılavuza göz atın.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberini Excel'e VCF olarak aktarmak

Adım 5 – Komut Satırı veya Terminali Açın

Adım 5 - Komut Satırı veya Terminali Açın

Bilgisayarınızda ADB ve Fastboot kurulum dizinini bulun. Windows kullanıcıları için, bu genellikle C:\Program Dosyaları (x86)\Android\Android-sdk platform-tools adresinde bulunabilir. Mac ve Linux kullanıcıları için, yardımcı programı yüklediğinizde ADB klasörünüzü ayıkladığınız yere göre değişir, eğer unuttuysanız sabit diskte arama yapın.

Komut Satırı’nı (Windows kullanıcıları için) veya Terminal’i (Mac ve Linux için) açın ve aşağıdakileri girin:

cd location

“location” yazan yeri platforms-tools’un tam konumu ile değiştirin (örneğin, Windows kullanıcıları şunları girecek: cd C:\Program Dosyaları (x86)\Android\Android-sdk\platform-tools). Klavyede Shift tuşunu basılı tutup boş bir alana sağ tıklayabilir, ardından ADB ve Fastboot dizinindeki “Komut penceresini aç” ı seçerek Komut Satırını o dizin içinde açabilirsiniz. Böylece konumu yazmanız gerekmez.

Bunun yerine Minimal ADB ve Fastboot kullanmaya karar verirseniz, kurulum dizinini bulun ve “cmd-here” ı seçin. Bu, komut satırını mevcut dizinde açacak.

Adım 6 – ADB Shell Service’i Başlatın

Yapmak istediğiniz ilk şey, bilgisayarınız ve telefonunuz arasındaki ADB bağlantısını kontrol etmektir. Aşağıdaki kodu girin:

Windows kullanıcıları için: adb devices
Mac / Linux kullanıcıları için: ./adb devices

Bir dizi rastgele sayı ve harf görünecek ve ardından “device” ibaresi belirecek. Bu artık komutları gönderebileceğinizi gösterir. Bunu görmüyorsanız, tamamen takılı olduğundan emin olmak için USB kablonuzu kontrol edin. “unauthorized” mesajını görürseniz, telefonunuzda “USB Hata Ayıklama” özelliğini devre dışı bırakın ve yeniden etkinleştirin ve “İzin Ver” seçeneğinde “Tamam” ı seçtiğinizden emin olun.

İlginizi Çekebilir:  Android'de silinen fotoğraflar nasıl kurtarılır?

Ardından, ADB Shell Service’i başlatmak için aşağıdaki kodu girin:

Windows kullanıcıları için: adb shell 
Mac / Linux kullanıcıları için: ./adb shell

Adım 7 – Bloatware’i devre dışı bırakmak

Telefonunuza dönün ve App Inspector’ı açın. Kaldırmak istediğiniz listeden bir uygulama seçin. “Package name” altında uygulamanın paket adını bulacaksınız.

Bilgisayarınıza geri dönün ve aşağıdaki kodu girin:

pm uninstall -k --user 0 XX

Uygulamanın tam paket adıyla XX’i yer değiştirin. Örneğin, Bank of America uygulamasını kaldırmak için kodunuz şöyle görünürdü:

pm uninstall -k --user 0 com.infonow.bofa

Doğru şekilde yapıldığında, bloatware’in kaldırıldığını gösteren “Success” mesajı görünecektir. Şimdi sadece diğer uygulamalar için bu işlemi tekrarlamanız gerekiyor.