Kategoriler
Haberler

Samsung Galaxy S10 Özel Yapay Zeka Çipine Sahip Olacak

AI yarışı, özellikle dinamik ve çok yönlü doğası nedeniyle oldukça ilgi çekiyor. Çoğunlukla AI terimini ses asistanları, yüz tanıma, 3B grafik oluşturma ve diğer çeşitli tuhaflıklarla beraber görüyoruz. Ancak tüm bunların gerisinde konuyla ilgili daha ciddi adımlar atılıyor. Samsung bunlardan birini yapmak üzere. Samsung Galaxy S10 kendi özel yapay zeka çipine sahip olacak.

Samsung Galaxy S10 Özel Yapay Zeka Çipine Sahip Olacak

Samsung Galaxy S10

Bu tür çabalar için donanım desteği hala emekleme döneminde olmasına rağmen, ister inanın ister inanmayın, Samsung şu anda bu yarışın biraz gerisinde kalıyor. Ancak muhtemelen çok uzun sürmeyecek. Çünkü Kore devi, çeşitli kaynakların önerdiği gibi, kendi tahsis ettiği nöral işlem biriminin (NPU) ikinci neslini tamamlamaya çok yakın.

Bu, çipin yakında çıkacak olan Exynos 9820 amiral gemisi çipsetinde ve dolayısıyla Samsung Galaxy S10 ailesinde ilk çıkışını yapmasını bekleyebileceğimiz anlamına geliyor. Yeni Vision Processing Unit (VPU) çipinin daha geniş ölçekli görevleri yerine getirmesi bekleniyor.

Samsung Galaxy S10

Snapdragon 845’deki altıgen DSP’den pek memnun olmayan Qualcomm da bir sonraki amiral gemisi yonga setinde kendi NPU’sunu kullanmaya çalışıyor. Tüm hesaplara göre bu Snapdragon 8150 olacak.

A12 Bionic, saniyede 5 trilyon işlem kapasitesine sahip 8 çekirdekli Neural Motoruna sahipken, Kirin 980 dakikada 4500 resim işleyebilen yeni bir Çift NPU’ya sahip. Dolayısıyla yarış hala kıyasıya devam ediyor. AI gelecekte teknoloji ve özellikle mobil cihazlarda daha büyük ve daha önemli olacak.

Merak ettiğiniz diğer her şey için forum sayfamızı ziyaret edin: https://akillitelefon.com/forum