Kategoriler
Haberler

Xiaomi ROM Yüklemeyi Resmen Yasakladı

Çin’deki telefonların Çin dışında satışa sunulanlardan daha az maliyete sahip olması bir sır değil. Bu da Xiaomi cihazları dışarıdan ithal edilmeye teşvik ediyor. Hal böyle olunca Xiaomi ROM yüklemeyi resmen yasakladı.

Xiaomi ROM Yüklemeyi Resmen Yasakladı

Xiaomi ROM

Çin’deki MIUI, Google hizmetlerini (ülkede yasaklanan) modifiye eder ve başka düzenlemelere de sahiptir. İthal edilen “gri telefonlar” (ucuza satın alınmış, ancak başka bir yerde kullanılmış) genellikle Play Hizmetleri’ni etkinleştirmenin bir yoluna sahiptir, ancak kullanmayacağınız bir dizi Çince uygulama ve hizmet de sunarlar. Bu nedenle temelde bloatware doludur. Küresel ROM’lar, Çin dışındaki pazarlar için özel olarak tasarlandı. Bu sayede, sadece ihtiyacınız olan şeylere sahipler ve hiçbir yerde Çince yazılar kalmıyor.

Şimdiye kadar satın alınan bir Xiaomi telefona kolayca geçiş yapmak mümkündü ancak bu değişmek üzere. Artık Çin pazarına yönelik üretilen bir Xiaomi’ye küresel ROM veya küresel telefondaki Çin ROM’unu (bazıları güncellemelerin daha hızlı alınmasını sağlar) aktaramayacaksınız. Xiaomi, Çinli telefonlarına Global ROM flaş etme özelliğini devre dışı bıraktı.

Mevcut telefonların ne ölçüde etkileneceği konusunda fazla bir netlik yok. Bununla birlikte, kilidi açılmış bir bootloader ile Xiaomi telefonlara istenilen ROM’un yüklenmesinin mevcut olduğunu söyleyen raporlar mevcut. Yine de ileride Xiaomi resmi mağazalarından veya yetkili satıcılardan telefon almanızı önerir.

Merak ettiğiniz diğer her şey için forum sayfamızı ziyaret edin: https://akillitelefon.com/forum