Kategoriler
Apps & Oyunlar

Instagram’dan Zorbalığı Engelleyen Araçlar

Instagram, sosyal platformda zorbalığı önlemeye yönelik yeni araçlarını duyurdu. Instagram’dan zorbalığı engelleyen araçlar ile ilgili açıklama şirketin yeni tepe yöneticisi Adam Mosseri‘den geldi. Buna göre Instagram yapay zeka  kullanarak fotoğraflardaki rahatsızlık verici içerikleri tespit edecek. Ayrıca videolardaki zorbalık içeren yorumlara karşı filtre uygulayacak.

Instagram’dan Zorbalığı Engelleyen Araçlar

Facebook, kısa bir süre önce zorbalığı engellemeye yönelik yeni araçlarını  tanıttı. Bu gelişmenin ardından bünyesinde faaliyet gösteren Instagram da benzer konuyla ilgili önlem almakta gecikmedi. Instagram, sosyal medyada zorbalıkla mücadele edilmesi gerektiği bilinciyle yeni araçlarını sundu. Bu önemli gelişme, şirketin yeni yöneticisi Adam Mosseri’nin imzasıyla yayınlanan resmi açıklamayla duyuruldu. Ayrıca ExpressVPN‘in sosyal medyada siber zorbalığı engelleme yollarını içeren rehberini sitesinden inceleyebilirsiniz.

Instagram’da zorbalıkla mücadeleyi amaçlayan üç yeni araç olacak. Bu araçlardan  fotoğraflarda zorbalığa dönüşen uygunsuz içerikleri saptayacak bir araç ve canlı videolarda zorbalık içeren yorumların önüne geçecek filtre öne çıkıyor. Bunlara ek olarak nezaketi yaygınlaştıracak bir kamera efekti bulunuyor.

İlginizi Çekebilir:  Instagram'daki tüm fotoğraflarınızı nasıl indirirsiniz?

Bu yeni araçların detayları şu şekilde:

Fotoğraflarda zorbalığı saptama: Instagram‘daki yeni önlemler kapsamında yapay zeka tarafından zorbalık barındıran fotoğraflar ve içerikler belirlenecek. Bunlar Topluluk Operasyonları ekibinin değerlendirmesine sunulacak. Anti-zorbalık ilkelerini ihlal edenler kaldırılacak.

Canlı videolarda zorbalık içeren yorumlara karşı filtre: Bu filtre ilk olarak Mayıs ayında akış, keşfet ve profil sekmelerindeki zorbalığı ortadan kaldırmak üzere sunuldu. Bu işlev artık canlı videolarda da yer alacak.

Yeni kamera efekti/Nezaket: Instagram zorbalığı engelleyici araçlarını uygulamaya koymakla yetinmeyerek nezaketin de yaygınlaşmasına destek veriyor. Platform bu amaçla yazar, dansçı ve oyuncu Maddie Ziegler ile iş birliği yaptı. Ziegler, küçüklüğünde yaşadığı zorbalıktan sonra hayatını siber zorbalığa karşı durmaya adamış. Maddie Ziegler’ı takip eden kullanıcılar, nezaketi destekleyen yeni kamera efektini otomatik olarak kamera efektleri arasında görebilecek.