Kategoriler
Rehberler

Akıllı Telefonu UV Siyah Işık Cihazı Olarak Kullanmak

Sahip olduğunuz akıllı telefonu UV siyah ışık cihazı olarak kullanmak için izleyebileceğiniz ucuz ve pratik bir yöntemden bahsedeceğiz. Siyah ışıklar çeşitli şekil ve boyutlarda bulunabiliyor. UV yani siyah ışıkla sahte paraları ayırt edebilir, klozetin temizliğini kontrol edebilir (idrar lekeleri görülüyor), ilginç kayaları ve ölümcül akrepleri tespit edebilir hatta bazı havalı floresan resimleri inceleyebilirsiniz.

Birçok siyah ışık cihazında görülebilir ışığı filtreleyen bir ampul ya da özel kaplamalar kullanılıyor. Bu ürünlerde genellikle mor renkte uzun dalga ultraviyole ışın sağlanabiliyor. Filtresiz ampullerde mavi renk üretimi söz konusu.

Şu anda kullandığımız akıllı telefonlar UV ışığı yayma özelliğine sahip değil fakat akıllı telefonunuzun kamerasının LED flaşından birkaç marker (işaretleyici kalem) ve şeffaf bant yardımıyla siyah ışık efekti elde edebilirsiniz. Bu çözüm siyah ışık üreten el fenerleri benzeri ürünler kadar performanslı olmasa da floresan sanat eserleri ve mutant görünümlü bitkileri göstermek için yeterli olacaktır.

Akıllı Telefonu UV Siyah Işık Cihazı Olarak Kullanmak

Gerekenler

  • Mavi ve mor marker’lar
  • Şeffaf bant
  • LED flaşlı akıllı telefon
  • Highlighter
  • Beyaz kağıt

Nasıl Yapılır?

Öncelikle Android’li akıllı telefon ya da iPhone’un LED flaşının üzerine şeffaf bant yapıştırın. Bandı mavi marker’la boyayın.

Flaşın üzerine tekrar şeffaf bant yapıştırın ve onu da mavi marker’la boyayın.

Flaşın üzerine üçüncü bir şeffaf bant yapıştırın ve o bandı mor marker’la boyayın.

İşlem tamamlandı. Şimdi eğlence zamanı.

Beyaz kağıdın üzerine highlighter ile bir şeyler çizip karanlık ortamda siyah ışığınızla bakarak nasıl sonuçlar elde edebileceğinizi görebilirsiniz.

Kullandığınız highlighter’ın rengine bağlı olarak farklı görüntüler ortaya çıkabilir.

Soru, yorum ve değerlendirmeleriniz için forum sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.