Kategoriler
Rehberler

HTC 10’a Android 9.0 Pie Yüklemek (Custom ROM)

HTC 10’a Android 9.0 Pie yüklemek için uygulanması gereken işlemlere değineceğiz. Tayvan merkezli teknoloji firması HTC’nin 2016 ilkbaharında kullanıcılarla buluşturduğu üst düzey akıllı telefonunda bootloader kilidi kaldırılıp TWRP recovery yüklenerek root atıldığı takdirde resmi olmayan Lineage OS 16.0 custom ROM çözümü ile Android 9.0 Pie işletim sistemi versiyonuna geçiş yapılabiliyor.

HTC 10 review: Stunning audio, slick aluminum design, first selfie cam with  OIS Review | ZDNet

ROM henüz yeni olduğu için sorun ve eksikleriyle ilgili yeterince bilgi bulunmuyor. Hemen her custom ROM çözümünde olduğu gibi bu ROM’un da çeşitli sorun ve eksikleri olabilir. Bu nedenle ROM’u flash’lamadan önce nandroid yedeğinin alınması önem teşkil ediyor. Kişisel bilgileriniz için buradaki uygulamalardan birisini kullanarak yedek almanız öneriliyor. USB Debugging seçeneği etkinleştirilmeli. Cihazı yeteri kadar şarj ettiğinizden emin olun.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da kişiyi kaydetmeden WhatsApp mesajı göndermek

HTC 10’a Android 9.0 Pie Yüklemek (Custom ROM)

NOT: Custom ROM yüklemelerinin ardından cihazda bazı bileşen, uygulama ve servisler sorun çıkarabilir veya hiç çalışmayabilir. Stock ROM’a geri dönmek durumunda kalabilirsiniz. İşleme başlamadan önce bu risklerin olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Sorumluluğun tamamen kendinizde olduğunu unutmayın.

Bootloader kilidi açma, TWRP recovery yükleme, root erişimini sağlama ve custom ROM yükleme gibi işlemlerin -devam ediyorsa- cihazı garanti kapsamı dışında bırakacağını hatırlatalım.

Öncelikle buradan Lineage OS 16.0 custom ROM paketini indirin. Bu bağlantıdan da Google Apps paketini indirin. Custom ROM, Google servislerini ön yüklü olarak içermediği için bunları ekstradan yüklemelisiniz.

İlginizi Çekebilir:  Telegram'daki İngilizce mesajları otomatik olarak çevirmek

Akıllı telefonu güç tuşunu kullanarak kapatın. Cihazı recovery modunda çalıştırın ve wipe data factory reset, wipe cache partition, wipe dalvik cache seçeneklerini kullanarak temizlik gerçekleştirin. Akıllı telefonu yeniden başlatın.

Cihazı USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.

İndirdiğiniz custom ROM ve Google Apps paketlerini akıllı telefonunuza transfer edin.

Cihazı kapatın, recovery modunda çalıştırın. TWRP ana menüsünde Install‘a dokunun ve custom ROM paketini seçin. Flash’lamak için gerekli olan kaydırma hareketini uygulayın.

Yine Install menüsünden aynı işlemi Google Apps için de gerçekleştirin.

Cihazı yeniden başlatabilir ve Android 9.0 Pie işletim sistemi versiyonunun tadını çıkarabilirsiniz. İlk açılışın biraz zaman alabileceğini hatırlatalım.

İlginizi Çekebilir:  iMovie kullanarak iPhone ve iPad'de videolar nasıl birleştirilir?