Kategoriler
Haberler

Şüpheli Şahıslara Ait iPhone Ekranlarına Bakmayın

Rusya’da 1990’da kurulan bir adli tıp şirketi olan Elcomsoft tarafından hazırlanan bir sunumda polis ve diğer kolluk görevlilerine “şüpheli şahıslara ait iPhone ekranlarına bakmayın” uyarısı yapıldı.

Şüpheli Şahıslara Ait iPhone Ekranlarına Bakmayın

Şüpheli Şahıslara Ait iPhone Ekranlarına Bakmayın

Rusya merkezli adli tıp şirketi Elcomsoft, polislere ve kolluk görevlilerine bir şüpheliye ait olan ve içerisinde Face ID özelliği bulunan iPhone ekranlarına bakmamaları konusunda kesin mesaj verdi. Elcomsoft’un bu slayt sunumu geçtiğimiz saatlerde Motherboard tarafından paylaşıldı.

Motherboard‘a göre sunumda şu cümle geçiyor: “iPhone X: Ekrana bakmayın yoksa Apple etkinliğinde gerçekleşen aynı durum meydana gelir.” Bu mesaj Apple’ın 2017’deki iPhone X etkinliğinde yaşanan şirket yöneticisi Craig Federighi’nin telefonu yüzünü kullanarak açamaması olayından bahsediyor. Federighi bunun yerine cihazı şifresini yazarak açmıştı.

Şüpheli Şahıslara Ait iPhone Ekranlarına Bakmayın

Elcomsoft CEO’su Vladimir Katalov’a göre eğer bir polis, Face ID’si olan iPhone ekranına bakarsa kullanıcının ekranı açması için sahip olduğu beş deneme hakkından birini harcayabilir. Beşinci denemenin ardından telefonun açılması için şifre girilmesi zorunlu olur. Böyle bir durumda şüpheli, yasalardaki, telefonun kilidini açmama hakkını kullanabilir. Çünkü aynı hak yüz tanımayla telefon kilidini açmayı kapsamamaktadır. Günümüzde FBI’ın bir şüphelinin evine girerek cihazını Face ID ile zorla açtırdığı pek çok vaka olmuştur.

Merak ettiğiniz diğer her şey için forum sayfamızı ziyaret edin: https://akillitelefon.com/forum