Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda Yüz Tanıma Çalışmıyor Sorunu

Yüz tanıma yavaş yavaş tüm yeni Android telefonlarda sunulmaya başlanan bir özellik. Şifreyi elle girmekten daha pratik ve hızlı bulunuyor. Ancak Android telefonda yüz tanıma çalışmıyor sorunu ile sıkça karşılaşılıyor.

Android Telefonda Yüz Tanıma Çalışmıyor Sorunu

Android Telefonda Yüz Tanıma Çalışmıyor Sorunu

Face Unlock ya da yüz tanıma beğenilse de bazı kullanıcılar özelliğin her zaman işe yaramadığını ve birden çok denemenin gerektiğini belirtiyor. Böyle durumlarda ekranda genellikle “gözlerinizi biraz daha açın” mesajı görülür.

Yüz tanıma çalışmıyor sorunu için bazı potansiyel çözümler bulunmakta. Elbette bunların her Android cihazda işe yaramasını beklemek imkansız. Android’ler kamera ve çipset özellikleriyle birbirinden sıkça ayrılıyor. Ancak en sık bahsedilen çözüm telefona uygulunan temperli cam ekran koruyucu ile ilgili.

Cihazdaki cam ekran koruyucu, örneğin ön kameranın bulunduğu çentikli kısımla temas etmiyor olsa bile sorun hâlâ görülebiliyor. Ne yazık ki yazılım güncellemesi bu sorunu ortadan kaldıran tek “normal” çözüm durumunda. Diğer seçenekler ise ekran koruyucuyu sökmek ve parmak izi okuyucusunu kullanmakla ilgili.