Kategoriler
Haberler

Google’dan Telefon Fiyatlarını Yükselten Hamle

Google’dan telefon fiyatlarını yükselten hamle geldi. Geçtiğimiz günlerde Google’ın, üreticilerin Google Play Store’u kendi cihazlarında sunabilmesi için, Google ve Google Arama gibi belirli Android uygulamalarını telefonlarında önceden yüklü bulundurmasını gerektiren anlaşmalar imzalamayı bırakacağını söylemiştik. Bu durum, AB’nin Google’a uyguladığı 5 milyar dolarlık para cezasının sonucuydu.

Google’dan Telefon Fiyatlarını Yükselten Hamle

Google'dan Telefon Fiyatlarını Yükselten Hamle

Google, üreticilerin artık Chrome ve Google Arama yerine alternatif üçüncü taraf uygulamaları kullanmasına izin verecek. Ancak Google, bu uygulamalardan topladığı reklam gelirini kaybedeceğinden, Google Play Store’u hâlâ cihazlarında isteyen üreticilerden lisans ücreti almaya başlayacak. “Google Mobil Hizmetler” adı altında Google, Android cihaz üreticilerinden 40 dolara kadar lisans ücreti talep edecek. Anlaşma, 1 Şubat 2019 tarihinde ve sonrasında üretilen Android cihazları kapsayacak.

Telefonlarına Chrome yüklemeyen üreticiler artık Chrome’dan elde edilen reklam gelirinden pay almayacak. Google’ın talep ettiği lisans ücretleri, cihazın satıldığı ülkeye ve telefonun piksel yoğunluğuna bağlı olacak. Piksel yoğunluğu (PPI) 500‘ün üzerinde olan her bir cihaz için 40 dolar, 400 ila 500 arasında olanlar için 20 dolar ve 400’ün altında bir PPI’a sahip her model içinse 10 ABD doları istenecek. Kuralın özellikle Samsung gibi yüksek PPI sunan markaları etkileyeceği düşünülüyor.

Merak ettiğiniz diğer her şey için forum sayfamızı ziyaret edin: https://akillitelefon.com/forum