Kategoriler
Rehberler

Android: Sade Ana Ekran Görünümü Elde Etmek

Android‘li akıllı telefonlarda sade ana ekran görünümü elde etmek için izlenmesi gereken aşamalara değineceğiz. Sitemizde Android işletim sistemli cihazların özelleştirilmesine yönelik sayısız rehber kaleme aldık. Android işletim sistemi duvar kağıtları, ikon paketleri, launcher’lar ve benzeri diğer çözümlerle kolayca özelleştirilebiliyor.

Akıllı telefonunuzda sade ve minimalistik bir ana ekrana kavuşmak için ele alacağımız araç ve ayarlardan yararlanabilirsiniz.

Android: Sade Ana Ekran Görünümü Elde Etmek

Kullanabileceğiniz Araçlar

Özel launcher: Simge, arka plan, uygulama tepsisi, dock, widget boyutu, transparanlık, klasörler, jestler, kaydırma efektleri vb. şeyleri özelleştirebilmek adına üçüncü parti bir launcher kullanabilirsiniz. Biz Nova Launcher’ın premium versiyonunu tercih ediyoruz. Action Launcher da başarılı bir çözüm.

İkon paketi: Ana ekranda güzel bir görünüm için doğru ikon paketini tercih etmek önemli. Biz Noizy Icons‘u tercih ediyoruz.

KWGT: Bu uygulama widget özelleştirmesi için geliştirilmiş harika bir araç. Tüm özelliklerinden yararlanabilmek için ücretli versiyonunu edinmek gerekiyor. KWGT’nin widget oluşturucusu ile kendi widget’larınızı hazırlayabiliyorsunuz. Biz bu yazı için Minimo kwgt yapılandırmasını kullandık.

Duvar kağıdı uygulaması: Duvar kağıdı akıllı telefonun bıraktığı izlenimde önemli pay sahibi. Biz Muzei Live Wallpaper uygulamasında güzel duvar kağıtları olduğunu gördük.

Dilerseniz şimdi başarılı bir ana ekran görünümü elde edelim.

  • Ekranda boş bir alana dokunun ve parmağınızı basılı tutun. Settings seçeneği belirince üzerine dokunun.
  • Desktop > Desktop Grid yolunu izleyin. Genişliği 5, yüksekliği 9 olarak ayarlayın. İkon boyutunu 120 yapın.
  • Desktop bölümündeki Persistent search bar‘ı devre dışı bırakın. Genişlik ve yüksekliği None yapın. Aşağı doğru kaydırma yapın ve Page indicator‘ı kapatın. Advanced Options‘taki Widget overlapping‘i etkinleştirin.
  • Apps & widgets drawer‘a gidin. İkon boyutunu 120, ızgara boyutunu 5 x 4 yapın. Card background‘u etkinleştirin ve transparanlığı % 10 olarak ayarlayın.
  • Dock’u devre dışı bırakın.
  • Look & feel‘e gidin, Noizy Icons ya da dilediğiniz başka bir ikon paketini seçin. Normalize icon size seçeneğini devre dışı bırakın ve Transparent notification bar seçeneğini etkinleştirin.

İşlem bu kadar! Şimdi ikon ve widget’ları ekranda dilediğiniz gibi konumlandırabilirsiniz.