Kategoriler
Rehberler

Android: Uygulamalara Geçici İzin Sağlamak

Android‘li akıllı telefonlarda Uygulamalara Geçici İzin Sağlamak için ne yapılması gerektiğine değineceğiz. Android’li cihazlarda uygulama izinleri konusu oldukça önemli, aynı zamanda da uğraştırıcı. Uygulamalara talep ettikleri erişim iznini vermediğiniz sürece o uygulamaların özelliklerinden yararlanamıyorsunuz. Her bir uygulama potansiyel gizlilik / güvenlik sorunu oluşturabileceği için erişim taleplerini sürekli olumlu karşılamak da sıkıntı yaratabilir.

Tabii uygulamaya işiniz düştüğünde erişim izinlerini açıp daha sonra tekrar kapatabiliyorsunuz fakat bu hayli eski ve tatsız bir yöntem. Bouncer isimli uygulama ile Android’li akıllı telefonlarda Uygulamalara Geçici İzin Sağlamak mümkün.

Android: Uygulamalara Geçici İzin Sağlamak

Henüz Beta aşamasında olan Bouncer uygulamasıyla Android işletim sistemli akıllı telefonunuza yüklediğiniz uygulamalara geçici erişim izinleri verebiliyorsunuz.

Kurulumun ardından uygulamayı çalıştırdığınızda Bouncer Erişilebilirlik Servisleri’ne erişim izni talep ediyor. Onay verin.

Araç izinleri otomatik olarak değiştiriyor. Bir uygulama izin istediğinde ve siz verdiğinizde, Bouncer daha sonra iptal etmek isteyip istemediğinizi soran bir bildirim gösterecektir.

Erişim izninin devam etmesini istiyorsanız Keep‘e dokunmalısınız. Remove‘u seçerseniz Bouncer ilgili uygulama kapandıktan sonra erişim iznini sonlandıracaktır. Bu işlemi zamanlamak istiyorsanız Schedule seçeneğinden yararlanmalısınız.

Bouncer’dan akıllı telefonunuzdaki uygulamaların kullandığı hassas izinlere göz atmak için de faydalanabilirsiniz. Tüm uygulamalar arasında gezinebilir, kamera ve konum servisleri gibi izinlerin detaylarını inceleyebilirsiniz.

Google Play uygulama mağazasından 1 USD karşılığında indirilebilen Bouncer uygulamasının Android 7.0 Nougat ve daha güncel işletim sistemli akıllı telefonlarla uyumlu olduğunu hatırlatalım.