Kategoriler
Rehberler

iOS: İsimsiz Klasör Nasıl Oluşturulur?

‘Apple iPhone’da İsimsiz Klasör Nasıl Oluşturulur?’ sorusuna yanıt arayacağız. iOS işletim sisteminde uygulamalar ana ekranda listeleniyor. Android işletim sistemindeki gibi uygulama tepsisi yok, yüklediğiniz uygulamaların sayısı arttıkça ana ekrandaki sayfaların sayısı da artıyor.

Kullanıcılar diledikleri sayıda ana ekran sayfası da oluşturabiliyor ancak bunların sayısı arttıkça ulaşılmak istenilen uygulamayı bu sayfalar arasından bulmak da zorlaşabiliyor. Bu noktada devreye klasörler giriyor.

iOS işletim sisteminde uygulamaların saklandığı klasörlere isim vermek mümkün, emoji de kullanılabiliyor. Peki İsimsiz klasör oluşturmak isterseniz ne yapmanız gerekecek?

iOS: İsimsiz Klasör Nasıl Oluşturulur?

iOS’teki dahili klavyeyi kullanarak isimsiz klasör oluşturmak mümkün değil. Kullanmanız gereken karakter klavye uygulamalarının hiçbiri tarafından görüntülenemediği ve gerçek bir karakter olmadığı için bu yöntemi bilmiyor olabilirsiniz.

Kullanmanız gereken karakter aşağıdaki iki uzun çizginin arasındaki boşluk. Bu yazının yer aldığı web sayfasını iPhone ya da iPad ile ziyaret edin ve çubukların arasındaki boşluğu kopyalayın.

|⠀|

Ana ekranda bir uygulama ikonuna dokunun ve aynı klasörde bulunmasını istediğiniz bir diğer uygulamanın üzerine sürükleyip bırakın. Klasör oluşturulacaktır. Klasöre otomatik olarak bir isim atanmışsa bu adlandırmayı silin ve az önce kopyaladığınız boşluk karakterini yapıştırın. Ana ekran düzenleme modundan çıktığınızda isimsiz klasörünüzü elde etmiş olacaksınız.

Daha sonra klasöre bir isim vermek isterseniz ana ekran düzenleme moduna girmeniz ve klasörün üzerine dokunarak yeni adını girmeniz yeterli olacaktır.