Kategoriler
Rehberler

Android ve iOS: Telefona F Klavye Yüklemek

Android veya iOS işletim sistemli bir akıllı telefona F klavye yüklemek için izlenmesi gereken aşamaları ele alacağız. Her ne kadar kullanmakta olduğumuz PC ve mobil cihazlarda varsayılan olarak sunulmasa da F klavye Türkçe dilinde hızlı şekilde yazılabilmesi adına özel olarak geliştirilmiş bir çözüm. Ne yazık ki birçoğumuz Q klavye düzenine adapte olmuş durumdayız. Ancak yıllardır F klavye ile çalışan mutlu bir kitle de var.

Siz de F klavye kullanıyorsanız ve Android ya da iOS işletim sistemli akıllı telefonunuzda da F klavyeye geçmek istiyorsanız ele alacağımız aşamaları izleyebilirsiniz.

Android ve iOS: Telefona F Klavye Yüklemek

Android‘li akıllı telefonunuza öncelikle Google Play uygulama mağazasında aratarak ya da aşağıdaki widget üzerinden Gboard – Google Klavye uygulamasını yükleyin.

Kurulumun ardından cihazınızda Ayarlar – Dil ve Klavye menüsüne gidin ve Gboard’u varsayılan klavye uygulaması olarak ayarlayın. Web tarayıcısı gibi bir uygulama açın ve klavyenin ekranda belirmesini sağlayın.

Alt kısımda / simgesini barındıran tuşun üzerine basılı tutun. Ekranda beliren dişli çark simgeli butona dokunun.

Karşınıza gelen Ayarlar menüsünde üst kısımdaki Diller seçeneğine dokunun.

Alt kısımdaki Klavye Ekle butonuna dokunun.

Türkçe (Türkiye) seçeneği ile devam edin.

Ekranda üst kısımda Türkçe klavye seçenekleri belirecektir. Sağa doğru kaydırma yapın.

Türkçe-F‘i seçin. Alttaki Bitti butonuna dokunun. Türkçe F klavye etkinleştirilecektir.

iOS işletim sisteminde üçüncü parti bir uygulamaya ihtiyaç yok. İşletim sisteminde Türkçe F klavye mevcut, yalnızca etkinleştirilmesi gerekiyor.

iPhone’da Ayarlar menüsüne gidin ve Genel‘e erişin. Klavye bölümüne girin. Yeni klavye ekle seçeneğine dokunun ve Türkçe-F‘i seçin.

İlginizi Çekebilir:  11 adet gizli Google oyunu