Kategoriler
Rehberler

Android Telefon Açılmıyor Sorununa 6 Çözüm

Her akıllı telefon sahibinin en kötü kabusu telefonun artık daha fazla çalışmadığını fark etmektir. Hayat belirtisi olmayan siyah bir ekran bir telefonda yaşanabilecek en sinir bozucu durumlardan biridir. İşte Android telefon açılmıyor sorununa 6 çözüm.

Android Telefon Açılmıyor Sorununa 6 Çözüm

Android Telefon Açılmıyor Sorununa 6 Çözüm

Android telefonunuzun veya tabletinizin açılmamasına neden olan gerekçeler nelerdir? Şimdi bazı yaygın nedenlere ve çözümlere bir göz atalım.

1. Şarj Sorunları

Sıklıkla olduğu gibi, en bariz nedenlerden biri genellikle şarj problemidir. Cihazın daha fazla şarj olmamaya başlaması açılmasını engelleyecektir.

Bağlantılarınızı kontrol edin

Öncelikle bariz noktaları kontrol edin. Şarj cihazı duvardaki prize mi bağlı? Yoksa uzatma kablosuna mı takılı? Şarj cihazınızı ve şarj yuvasını ayrı ayrı test edin. Örneğin, telefonu bilgisayara kabloyu kullanarak bağlayın.

Kir ve Toz

Şarj kablonuzdaki USB bağlantı noktasının veya telefonunuzun şarj bağlantı noktasının toz, kir veya başka bir şekilde tıkanmadığından emin olun. Bu bağlantılar hassastır. Şarj yuvasındaki kirin çıkarılmasının en iyi yolu kürdan ya da SIM kart anahtarıdır.

2. Statik Elektriği Boşaltın

Çıkarılabilir bataryalı bir telefonunuz varsa pili çıkarıp bir miktar bekleyin ve tekrar çalıştırmayı deneyin. Aksi durumda ise üreticiden üreticiye bağlı olarak değişmekle birlikte, telefonunuzun güç tuşuna 10 ila 30 saniye arasında basılı tutun.

3. Pilinizi Kontrol Edin

Çoğu telefon ve tablet pili, birkaç yıl kullanımdan sonra ilk günkü performansını büyük oranda kaybetmiş olur. Hatta bazı piller telefonun kullanım yoğunluğuna bağlı olarak 4 ya da 5 yılın ardından ömürlerinin sonuna gelebilir. Neyse ki pil değişimi makul bir fiyata yapılabilir.

4. Ekranı Kontrol Edin

Elbette, siz farkında olmadan telefon açılabilir. Kırık bir ekran, cihazın çalışmadığı izlenimini verebilir. Neyse ki, bu problemden ekranınızın sorumlu olup olmadığını bilmek kolaydır. Telefonunuzun  çalıştığından emin olmak için güç düğmesini 30 saniye basılı tutun, ardından yükleme işleminin tamamlandığından emin olmak için en az iki dakika bekleyin. Şimdi, kendinizi başka bir telefondan arayın. Telefon çalarsa, ekran değişimi gerekli demektir.

5. Sorunu Gidermek İçin Bilgisayarınızı Kullanın

Cihazınızı hala açamıyorsanız bilgisayarınızı kullanarak çalıştırmaya zorlayabilirsiniz. Google, bunun için üzerinde çalışabileceğiniz bir dizi karmaşık adım sunar. Bunları basitleştirdik:

 • USB kablosunu kullanarak telefonunuzu bilgisayarınıza bağlayın.
 • 15 dakika boyunca şarj edin.
 • Kabloyu cihazınızdan ayırın (bilgisayardan değil).
 • Kabloyu çıkardıktan 10 saniye sonra tekrar bağlayın.
 • Cihazınızı 30 dakika daha şarj edin.
 • Güç düğmesine beş saniye basılı tutun.
 • Ekranınızda Yeniden Başlat’a dokunun.
 • Yeniden Başlat’ı göremiyorsanız, güç düğmesini 30 saniye daha basılı tutun.

6. Android Cihazınızı Sıfırlayın

Belki cihazınız açılacak, ancak ana ekranınıza yükleme işlemi gerçekleşmeyecektir. Bozuk bir güncelleme veya özel bir ROM bunun suçlusu olabilir. Bu durumda, cihazınızı sıfırlamayı deneyebilirsiniz. Bu işlem tüm bilgilerinizi siler.

Android telefonunuzu Kurtarma Modunu kullanarak sıfırlamak için aşağıdaki adımları izleyin:

 • Ekrandaki Android logosunu görene kadar Güç düğmesine ve Sesi kısma tuşuna birkaç saniye basılı tutun. (Bu kombinasyon bazı üreticilere göre değişir.)
 • Kurtarma Moduna gitmek için Sesi Yükselt ve Sesi Kısma tuşlarını kullanın. Seçmek için Güç tuşuna basın.
 • Verileri Sil / Fabrika Ayarlarına Sıfırla’yı seçmek için Ses tuşlarını kullanın ve Güç düğmesine basın.
 • Son olarak, Evet – Tüm Verileri Sil seçeneğini seçin ve Güç düğmesine basın.
 • Sıfırlama işleminin tamamlanması birkaç dakika sürecektir.