Kategoriler
Rehberler

Büyük Ekranlı Android Telefonu Tek Elle Kullanmak

Sahip olduğunuz büyük ekranlı Android telefonu tek elle kullanmak üzere faydalanabileceğiniz bir uygulamayı tanıyacağız. Apple, geniş ekranlı iPhone modellerini duyurduğunda iOS işletim sistemine Reachability özelliğini kazandırmıştı. Bu özellik küçük ellere sahip olan kullanıcıların geniş ekranlı cihazları daha rahat şekilde kullanabilmesini sağlıyordu. Android işletim sisteminde bu şekilde bir özellik ön yüklü olarak yer almıyor. Fakat büyük ekranlı Android telefonunuzu tek elle kullanmak için üçüncü parti bir uygulamadan yardım alabilirsiniz.

Bahsedeceğimiz uygulama ekranın alt yarısından kontrol edebileceğiniz bir imleç ekliyor. Bu imleç ekranda sürekli olarak kalmak durumunda değil. İstediğiniz zaman kullanabiliyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta kamera sesini tamamen kapatma

Büyük Ekranlı Android Telefonu Tek Elle Kullanmak

Ele alacağımız uygulamanın adı Reachability Cursor. Uygulamayı Google Play uygulama mağazasında aratarak ya da aşağıdaki widget aracılığıyla akıllı telefonunuza yükleyebilirsiniz.

Kurulumun ardından uygulamayı çalıştırın. Erişilebilirlik servislerine ihtiyaç duyacaktır, onay verin. Ekranın alt yarısında, sağ ve sol kısımlarda renkli kenarlar belirecektir. Sağ veya sol kısımdan ortaya doğru kaydırma hareketi yaptığınızda ekrana büyük bir imleç gelecek. Siz bu büyük imleci ekranın alt kısmında sürüklerken ekranın üst yarısında daha küçük bir imlecin hareket ettiğini göreceksiniz.

Büyük imleci dilediğiniz gibi hareket ettirebilirsiniz. Sadece ekranınızın alt kısmında kullanmakla sınırlı değilsiniz. Küçük imleç, ekranınızın alt kısmındaki ögeleri de kontrol edebilir, ancak alt kısımdaki uygulamalara dokunmanız gerekiyorsa kullanımı rahat olmayacaktır.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberini Excel'e VCF olarak aktarmak

Uygulamanın Premium versiyonunda imleç görünümü özelleştirilebiliyor; sürükleme hareketleri ve uzun tıklama etkinleştirilebiliyor.