Kategoriler
Rehberler

iPhone ve iPad Uygulamalarını Tarayıcıda Test Etmek

iPhone ve iPad uygulamalarını Xamarin ve Mac’de Visual Studio kullanarak ya da doğrudan Xcode 9 çalıştırarak test edebilirsiinz. Ancak bunlar zaten biliniyor ve şimdi karşımızda tamamen farklı bir deneyim var. Appetize.io iOS mobil uygulamaları için özel, tarayıcı tabanlı bir çözüm.

iPhone ve iPad Uygulamalarını Tarayıcıda Test Etmek

Uygulamalar tarayıcıdan aktarılır ve iframe kullanılarak herhangi bir web sayfasına gömülebilir. Bu durum servisi test amaçları, konsept tasarımları, müşterilere bir prototip gösterme veya yeni bir görünüm veya özellik hakkında hızlı bir şekilde bir geri bildirim sunma için ideal hale getirir. Appetize.io web sitesi aracılığıyla veya özel bir API kullanarak yüklenebilen simülasyon, tarayıcınızda mobil uygulamalar çalıştırmanıza izin veriyor.

iPhone ve iPad Uygulamalarını Tarayıcıda Test Etmek
iPhone ve iPad Uygulamalarını Tarayıcıda Test Etmek

Platformun web tabanlı yapısı, herkese ya da her yere bir bağlantı gönderebileceğiniz ve uygulamanızı test etmelerini sağlayacağınız anlamına gelir. Simülatörde olduğu gibi, geniş bir cihaz ve yazılım kombinasyonları arasından seçim yapabilirsiniz.

Bununla birlikte, bu yönteme ilişkin dezavantajlar var. Bununla birlikte, özellikle Mac üzerinde simülasyonun çalıştırılmasına kıyasla performans düşüşleri söz konusudur. Ayrıca, Xcode’un Simülatörü veya uzak bir iOS simülatörü çalıştıran Xamarin ile Visual Studio gibi geliştirme ortamına derin bir şekilde entegre edilmemiştir.

Ancak maliyet meselesi var. “Sanallaştırma süresi”ni bizzat ödediğiniz için uygulamalarınızı ne kadar süre sanallaştırdığınıza dikkat etmeniz gerekecek. Temel paket ayda 40 dolardan başlıyor ancak iki kullanıcının test yapması için 100 dakikalık ücretsiz deneme süresi için kaydolabilirsiniz.