Kategoriler
Rehberler

Telefon Nerede Nasıl Öğrenilir? Android & iPhone

Android ya da iPhone telefonunuzun konumunu cihazlardaki GPS özelliği açık olduğu sürece kolayca bulabilirsiniz. Bu işlem Android ve iPhone’larda biraz farklı olsa da benzer tekniklerle yapılıyor.

Telefon Nerede Nasıl Öğrenilir? Android & iPhone

Android telefonunuzun konumunu izlemek bundan daha kolay olamazdı. Android cihazınızda konum hizmetlerini etkinleştirdiğiniz sürece, telefonunuzun konumunu öğrenmek için Android Cihaz Yöneticisi’nin Cihazımı Bul özelliğini kullanabilirsiniz. Bunu yaptıktan sonra, Google Haritalar’da küçük bir yeşil simgeyle tanımlanan telefonunuzun hassas GPS konumunu görürsünüz. Hemen sol tarafta telefonun ses çalmasını, kilit ekranına gitmesini ya da tüm bilgileri silmesini sağlayabilirsiniz.

Kayıp Android telefonu bulmak için Ayarlar > Güvenlik ve Konum > Konum üzerinden Cihazımı Bul özelliğini daha önceden etkinleştirmiş olmanız gerekiyor. Buna benzer bir servisi Google da sunmaktadır. İsmi “Telefonunuzu bulun” ve daha önce Google hesabınız ile giriş yapmış olduğunuz tüm cihazları listeler. İlki çalışmazsa buraya tıklayarak ilgili Google sayfasına gidebilirsiniz.

iPhone’umu Bul Özelliği ile Kayıp iPhone’u Bulmak

iPhone'umu Bul Özelliği ile Kayıp iPhone'u Bulmak
iPhone’umu Bul Özelliği ile Kayıp iPhone’u Bulmak

iPhone’un yerini izlemek için Apple’ın iPhone’umu Bul servisini kullanabilirsiniz. Ancak bunu Android telefondan yapmaya çalışmak ne yazık ki sonuç vermemektedir. Zira iPhone’unuzun konumunu bulmak için iCloud sayfasını ziyaret etmeye çalışırsanız web sayfasının, tarayıcınızın desteklenmediğini söylediğini görürsünüz.

Bu bir tür Apple’ın Android kullanıcılarının var olmadığını söyleme şekli. Ama sorun değil, çünkü bunun için başka bir yol var. Chrome’da tek yapmanız gereken, tarayıcı penceresinin sağ üst köşesindeki üç noktalı menü simgesine dokunmak ve açılır listede Masaüstü Site İste’yi seçmek.

iPhone'umu Bul Özelliği ile Kayıp iPhone'u Bulmak
iPhone’um nerede?

Bunu etkinleştirdiğinizde, iCloud için oturum açma sayfası görünecektir. iCloud hesabınıza giriş yapın ve iPhone’unuzun kesin konumunu gösteren bir harita açılacak. Android telefonu izlerken olduğu gibi, bunun çalışması için iPhone’unuzda konum hizmetlerinin etkinleştirilmesi gerekiyor. Ayrıca iPhone’u izlemek için yine iCloud’a bir bilgisayardan veya başka bir cihazdan giriş yapabileceğinizi unutmayın.