Kategoriler
Apps & Oyunlar

Instagram’da Görme Engelliler İçin Sesli Betimleme Özelliği

Instagram her geçen gün kullanıcılarını sevindiren yeni bir özelliğiyle karşımıza çıkmaya devam ediyor. Sosyal medya devi son olarak, görme engellilerin platfrom üzerinde gezinmesini kolaylaştıracak iki önemli özelliğini kullanıma sundu. Yapay zeka destekli bu yeni araçlar sayesinde görme engelliler, Instagram‘a yüklenen resimlerin tanımlarını dinleyebilecekler. Instagram’da görme engelliler için sesli betimleme özelliği platformun bağlı olduğu Facebook üzerinde daha önceden kullanıcılarına sunulmuştu.

Instagram’da Görme Engelliler İçin Sesli Betimleme Özelliği

Instagram Çarşamba günü yaptığı açıklamayla görme engelli kullanıcılara yapay zeka yardımıyla fotoğraf tanımlarını okuyabileceklerinin müjdesini verdi. Ekran okuyucusu ve nesne tanımlama teknolojisi destekli yeni araçlarla, kullanıcılar Instagram’daki “Akış, “Keşfet” ve “Profil” bölümlerindeki fotoğrafların açıklamalarını duyabilecekler.

Instagram’a eklenen yeni özellikle sayesinde görme engelliler, platforma yüklenmiş olan resimlerin tanımlarını ekran okuyucusu ile dinleyebilecek.

Eğer fotoğraflarda herhangi bir tanımlama yer almıyorsa Instagram nesne tanımlama teknolojisiyle fotoğrafta neler olduğunu otomatik olarak tespit edecek. Ekran okuyucusu bu sefer de oluşturulan bu tanımı görme engelli kullanıcılara yüksek sesli bir şekilde okuyacak.

Diğer yeni özellik ise resim yükleme sırasında görme engelli kullanıcılara kendi tanımlarını oluşturma şansı verecek. Fotoğraflarına kendi tanımlarını yazmak isteyenler, Instagram’ın bu özelliğine de “gelişmiş ayarlar” bölümünden ulaşabilecek.