Kategoriler
Rehberler

USB OTG Nedir? Telefonda Ne İşe Yarar?

Telefonun ya da tabletin USB OTG destekleyip desteklemediğini öğrenmenin en kolay yolu cihazın orijinal kutusuna bakmak ya da üreticinin web sitesini ziyaret ederek bilgi almaktır. Telefonların hemen hepsi günümüzde USB OTG destekler ve bilgi kitapçığında aşağıdaki gibi bir logoyla karşılaşırsınız. Peki USB OTG nedir? Telefonda ne işe yarar?

USB OTG Nedir? Telefonda Ne İşe Yarar?

USB OTG Nedir? Telefonda Ne İşe Yarar?
USB OTG Nedir? Telefonda Ne İşe Yarar?

1. Telefona Flaş Sürücüler ve Harici Sabit Sürücüler Bağlayın

Şaşırtıcı olmayan bir şekilde, harici depolama bu listenin başında yer almaktadır. Sadece bir sürücüyü takın ve çalışmaya hazır olacaktır. Daha sonra her türlü dosyayı aktarabilirsiniz. Flash sürücüler bağlaması en kolay olanlardır.

Harici sabit sürücüler ise her zaman doğrudan çalışmayabilir. Telefondan güç çeken taşınabilir sabit sürücüler bazen çalışmaz, ancak kendi güç kaynağına sahip harici sürücülerde durum tam tersidir. NTFS, Android ile düzgün çalışmadığı için sürücülerin FAT32 formatında olması gerekmektedir.

2. Telefonda Oyunları Kontrolcüler ile Oynayın

Android Pie ve daha yeni sürümler Xbox One kolunu destekliyor. Ancak eski Xbox 360 ve benzer kollar ancak USB OTG ile Android cihazlarda çalışır. Bir denetleyiciyle oyun oynamaya başlamak için takmak ve ardından kullanmaya başlamak yeterlidir.

Elbette bir kontrolcüyle uyumlu oyunlar oynamanız gerekiyor. Android cihazınızı root’larsanız, PlayStation kontrol cihazlarını da bağlayabilirsiniz. Hatta PS2 kontrol cihazını bağlayabilir ve Android cihazınızı bir retro oyun merkezine dönüştürebilirsiniz!

3. Klavye ve Fare ile Android’i Kontrol Edin

Android’in açık yapısı, hemen hemen her şeyi bağlamayı kolaylaştırır. Tabletinizi bir dizüstü bilgisayar olarak kullanmak isterseniz, bir klavye ve fare bu deneyimin ayrılmaz bir parçasıdır. Android’in kablosuz ve kablolu klavyeler ve fareler ile iyi çalıştığı söylenebilir.

Tek bir USB bağlantısına sahip olduğunuzdan, tek bir alıcı ile çalışan kablosuz klavye ve fare seti almanızı öneririz. Zira USB OTG üzerinde çalışan işlevsel bir USB çoklayıcı bulunmuyor. Ayrıca tüm platformlarla uyumlu bir standart tak ve çalıştır kablosuz seti almalısınız.  SetPoint yazılımı kullanmayı gerektiren bazı Logitech cihazları gibi, beraberinde yazılım gerektiren bir şey satın almadığınızdan emin olun.

4. Telefonu Doğrudan Yazıcıdan Yazdırın

Klavyeler gibi, standart tak ve oynat USB’li yazıcılar Android cihazlarla iyi çalışır. Bunlar, kablosuz bir bağlantı gerektirmeden veya bir bilgisayara bir şey aktarmak zorunda kalmadan yazdırmaya başlayabilmenizi sağlar.

Android, “USB Yığın Depolama” modunu desteklemiyor. Bu nedenle, fotoğraf ve belgeleri yazdırmak isterseniz, USB bağlantınız için PTP veya MTP modlarını kullanmanız gerekir. Yazıcınızın Wi-Fi desteği varsa, daha kolay. Aksi takdirde, evler ve küçük ofisler için daha iyi yazıcılardan birine geçme zamanı gelmiş olabilir.

5. DSLR Kameranızı Telefondan Kontrol Edin

Fotoğrafçılar buna bayılacak. Android cihazınızı DSLR kameranıza bağlayabilir ve çekim hızı, odaklama, obtüratör hızını kontrol etme ve çok daha fazlasıyla telefonunuzu eksiksiz kamera kontrolcüsüne dönüştürebilirsiniz. Bir Android tabletin en yaratıcı kullanım alanlarından biridir.

DSLR Controller uygulamasına ve ideal olarak bir Canon fotoğraf makinesine ihtiyacınız olacak. Uygulama bazı Nikon ve Sony kameralarla çalışır, ancak resmi olarak desteklenmezler. Bu uygulama için ağır bir 8 dolar ödemeniz gerekiyor ama hevesli DSLR sahipleri için oldukça yararlıdır.