Kategoriler
Rehberler

Android Telefonun İşlemcisini Kontrol Etmek

Android Telefonun İşlemcisini Kontrol Etmek için ne yapabileceğinizi ele alıyoruz. Akıllı telefonunuza Google Play Store dışındaki bir kaynaktan uygulama indirmek istediğinizde farklı işlemci mimarileriyle uyumlu versiyonlar karşınıza çıkabilir. Bu noktada cihazınızla uyumlu kurulum dosyasını edinebilmek için işlemcinizin detaylarını öğrenmeniz gerekecektir. İhtiyacınız olan detay esasında akıllı telefonun işlemcisinin hangi mimariye (ARM, ARM64 veya x86) sahip olduğunu tespit etmek.

Elbette bu bilgiye üçüncü parti uygulamaların dışında custom ROM ve GApps paketleri için de gerek duyabilirsiniz. Android Telefonun İşlemcisini Kontrol Etmek oldukça kolay.

Android Telefonun İşlemcisini Kontrol Etmek

ARM, ARM64 ve x86 Ne Anlama Geliyor?

Android işletim sistemli akıllı telefonlarda üç ana işlemci mimarisine sahip yongalar kullanılıyor: ARM, ARM64 ve x86. ARM özellikle düşük güç tüketimi odaklı çözümleri kapsıyor. ARM64 ise ARM mimarısının geliştirilmiş hali, yüksek performanslı güncel ürünlerde karşımıza çıkıyor. x86, bir dönem az sayıda akıllı telefon ve tablette karşımıza çıkmıştı. x86 mimarili işlemciler açıkçası bu segmentte çok kullanıcı dostu bir çözüm olmayı başaramadı.

Android Telefonun İşlemcisi Nasıl Kontrol Edilir?

Droid Hardware Info uygulamasını Google Play mağazasında aratarak ya da aşağıdaki widget aracılığıyla akıllı telefonunuza yükleyin.

Kurulumun ardından uygulamayı çalıştırın ve System sekmesini görüntüleyin. CPU Architecture ve Instruction Sets kısmındaki bilgileri not edin.

Uygulamadan öğreneceğiniz bilgilerin karşılığı şu şekilde:

  • ARM: ARMv7 veya armeabi
  • ARM64: AArch64 veya arm64
  • x86: x86 veya x86abi