Kategoriler
Rehberler

Android Telefonda Koyu Tema Nasıl Açılır?

Android telefonda koyu tema nasıl açılır? Son yıllarda, milyonlarca Android kullanıcısı, Android telefonlarında Google’ın koyu temaları etkinleştirmesini istiyor. Gotik görünüşün çekiciliğinin yanı sıra, gece modunun birçok gerçek avantajı bulunuyor. Tüm bu beyaz boşlukları koyu bir arka planla değiştirmek, pil ömrü için bir nimettir ve daha az güç tüketir. Gece kullanımında göz yorgunluğunu azaltmada da yardımcı olabilir.

YouTube'un yeni "koyu tema" modunu aktif etme [Nasıl Yapılır?] - LOG

Android Telefonda Koyu Tema Nasıl Açılır?

Android cihazınıza bağlı olarak, aşağıdaki basit adımları kullanarak koyu temaları etkinleştirebilirsiniz.

Android 9.0’da çalışan telefonlar için

Android 9.0 Pie’de çalışan en yeni telefona sahipseniz, koyu bir temaya geçmek hiç sorun olmaz. Birkaç müşteri isteğinden sonra Google, Android 9.0 Pie’da manuel olarak koyu temaları etkinleştirdi (gelecekte daha yüksek sürümlere ölçeklenebilir). Telefonunuzun 9.0 Pie’a yükseltilip yükseltilmediğini kontrol etmeniz yeterlidir. Koyu temayı açmak için tek yapmanız gereken “Ayarlar” da “Ekran” ı ziyaret etmek ve diğer seçenekler arasında koyu modu seçmek olacak.

Değiştirildikten sonra, her şey karartılmayacaktır. Google’ın Android için “koyu” tanımının şu an itibariyle beta aşamasında olduğu ortaya çıkıyor. Bütün pencereler, daha koyu sınırlarla da olsa, daha önce olduğu gibi beyaz renge sahip. Ancak, ana uygulama çekmecesi, arayan uygulaması ve en üst menü simgeleri zifiri siyah veya grimsi bir temaya dönüşüyor. Buna rağmen hâlâ göze daha kolay görünüyor.

Google Pixel cihazları ve OnePlus 6 / 6T dışında, 9.0 Pie koyu tema özelliği aşağıda verilen birkaç örnek cihazda kullanılabiliyor. Liste tüm cihazları içermiyor:

Samsung: Galaxy S9, A8 Star, J7 2018
Motorola: Moto Z2 Force, Moto Z3 2018
Xiaomi: Mi 8, Mi A2, Redmi 6 / Pro
Asus: Asus ZenFone 5
Huawei: Huawei Mate 10 Pro, Honor 10
Lenovo: Z5, S5

Android 8 ve altında çalışan telefonlar için

Android Oreo 8.1 ve üstünü kullanıyorsanız, birçok cihazda 9.0 Pie’a yükseltmek mümkün. Ancak hâlâ Android 8 ve altını çalıştıran çok sayıda cihaz var. Burada tek kolay seçenek popüler bir koyu tema uygulaması başlatıcısı kullanmaktır. Darkify, ihtiyaçlarınız için çok çeşitli duvar kağıtlarına sahip popüler bir örnektir. Pitch Black, önerilen bir diğer uygulamadır çünkü adından da anlaşılacağı gibi, arka planda tamamen koyu bir görüntü elde edersiniz.

Bununla birlikte, etki, Google’ın 9.0 Pie’daki kendi koyu tema modunda olduğu gibi çoğunlukla kozmetiktir. Yani dolayısıyla ana ekran ve uygulama çekmecelerinde koyu bir etki fark edeceksiniz.

Android’de koyu tema elde etmenin daha karmaşık yolu

Yukarıdaki sonuçlardan memnun değil misiniz? Sistem genelinde karanlık tema ayarlarını kullanmak için daha teknolojik bir yol deneyeceğiz. Öncelikle, Android cihazınızın root’a sahip olduğundan emin olun. Telefonu root’lamak için Magisk gibi bir araç kullanabilirsiniz. Root’tan sonra, XPosed Installer adlı uygulamayı yükleyin. APK dosyasını kendi sitesinden indirebilirsiniz. Yüklendikten sonra “Modüller” e gidin.

Xposed Installer’da içe aktarılacak kapsamlı bir modül listesi görebileceğiniz “İndir” seçeneğine gidin. Şimdi Play Store’dan “Settings Editor / Editor Pro” uygulamasını indirmelisiniz.

Xposed ile Ayarlar Düzenleyicisi’ni açın. Bu ayarın sadece root’lu bir cihaz için çalışacağını unutmayın. Aksi takdirde bir hata ekranı alırsınız.

Uygulamanın içindeki Ayarları değiştirin ve aşağıdaki ekranda gösterildiği gibi aşağıdaki değişkenleri girin.

HTML rengi ile simge rengini filtrele: #ffffffff (8 adet)
Arka plan rengi: #FF000000
Metin rengi: #ffffffff

Launcher’ların aksine, bu teknik birçok dahili dosya ve klasörle çalışır, ancak tarayıcılarda ve uygulamaların içinde işe yaramaz. Ayrıca, bu yöntemin yalnızca Android Lollipop (5.1) ve daha yüksek sürümlerle çalışacağını unutmayın. Efekt kalıcıdır, bu nedenle değişkenleri gündüzleri geri döndürmek isteyebilirsiniz.