Kategoriler
Apps & Oyunlar

Android: Google Chrome’da Önbelleği ve Geçmişi Temizlemek

Android‘li telefonlarda yüklü olan Google Chrome’da Önbelleği ve Geçmişi Temizlemek için izlenmesi gereken aşamaları ele alacağız. Google Chrome günümüzde hemen her platformda en çok tercih edilen web tarayıcısı konumunda. Hem PC’lerde hem de mobil cihazlarda web gezintileri bu tarayıcı ile gerçekleştiriliyor.

Android’li akıllı telefonlarımızda en çok yaptığımız işlemlerden birisi şüphesiz internet sitelerinde gezinmek. Chrome da tıpkı diğer web tarayıcılar gibi ziyaret ettiğiniz web sayfalarını geçmişine kaydediyor ve önbellekleme yapıyor. Özellikle eski akıllı telefonlar ve giriş seviyesi cihazlarda tarayıcının uzun süreler boyu kullanımı sonucu önbellek şişebiliyor ve Chrome hayli yavaşlıyor. Geçmişi ve önbelleği temizleyerek Google Chrome’u hızlandırmak mümkün.

İlginizi Çekebilir:  WhatsApp'ta fotoğraf yükleme kalitesi nasıl değiştirilir?

Android: Google Chrome’da Önbelleği ve Geçmişi Temizlemek

Google Chrome tarayıcısını açın ve arayüzde sağ üst kısımda yer alan, üç noktalı simgeye sahip olan butona dokunun. Açılan menüdeki Settings seçeneğine dokunun.

Advanced bölümündeki Privacy seçeneğine dokunun.

Akıllı telefonunuzun ekran boyutuna bağlı olarak Clear browsing data seçeneğini en üstte ya da en altta göreceksiniz. Bu seçenek ile Chrome geçmişini temizleyebileceksiniz.

Chrome’da geçmişi temizlemenin daha kolay bir yöntemi de var. İlk aşamada görüntülediğiniz menüden History seçeneğine dokunun ve CLEAR BROWSING DATA‘yı seçin.

Burada BASIC ve ADVANCED sekmelerini göreceksiniz. İlk sekme temizlik işleminde fazla detay sunmuyor. İkinci sekmeden silme işlemiyle ilgili daha detaylı seçeneklere ulaşabiliyorsunuz.