Kategoriler
Haberler

Çin Mahkemesi iPhone Satışlarını Yasakladı

Qualcomm, Apple ile yaptığı patent savaşında ilk galibiyetini aldı. Çin mahkemesi, ülkede Apple telefonlarının ithalatını ve satışını yasaklayan bir yasa hazırladı. Etkilenen modeller arasında iPhone X, iPhone 8, 8 Plus ve iPhone 6’ya kadar uzanan daha eski seriler de bulunuyor.

Çin Mahkemesi iPhone Satışlarını Yasakladı

Mahkemenin bulgusuna göre Amerikalı Apple şirketi Qualcomm tarafından tutulan iki patenti ihlal etmiş. Bunlar fotoğrafların yeniden boyutlandırılması ve dokunmatik ekranda uygulamaların yönlendirilmesiyle ilgili. Apple ise bunların yazılım patentleri olduğunu ve iOS 12’nin bunları ihlal etmediğini iddia ediyor.

Apple ayrıca devamında “tüm yeni iPhone modelleri Çinli müşterilerimiz için hâlâ satın alınabilir” açıklamasını yapıyor. Bu yeni iPhone modelleri 2018 nesil cihazları kapsıyor: XS, XS Max ve XR Çin’in iPhone yasağından etkinlenmeyecek. Tabii bu Çin’in ileride bu cihazları yasaklamak bir neden bulup bulamaması ile yakından ilgili olacak.

İlginizi Çekebilir:  iPhone 14 hakkında her şey

Qualcomm ve Apple arasındaki savaş çabuk bitecek gibi görünmüyor.  Yonga üreticisi, ABD mahkemelerine de benzer bir yasaklama talebinde bulundu ancak mahkemeler şimdilik Apple’dan yana tavır alıyor. Bu yaşananların dünyanın en büyük ikinci telefon üreticisi Çinli Huawei’in ABD’de maruz kaldığı yasaklar ile ilgisini düşünmemek elde değil.

Merak ettiğiniz diğer her şey için forum sayfamızı ziyaret edin: https://akillitelefon.com/forum