Kategoriler
Haberler

Gümrük Vergisi iPhone’un Çin’de Üretilmesini Engelleyebilir

ABD ve Çin arasındaki devam eden ticaret savaşına rağmen, Apple iPhone bu zamana kadar her türlü gümrük vergisinden kaçınmayı başarmıştı. Yine de birkaç hafta önceye kadar Donald Trump, yakında Apple’ın en çok satan ürününe %10 veya %25 oranında bir gümrük vergisi uygulanabileceği mesajını vermişti. Zira yeni gümrük vergisi iPhone’un Çin’de üretilmesini engelleyebilir.

Gümrük Vergisi iPhone’un Çin’de Üretilmesini Engelleyebilir

Şu anda, Apple’ın iPhone üretimini Çin’in dışında taşımak için acil bir planı yok. Aslında, Donald Trump elektronik ithalatta %10’luk gümrük vergisi uygularsa, şirketin cihazlarını Çin’de üretmeye devam edeceği bildiriliyor. Ancak, eğer Trump %25 gibi çok daha sert bir oran seçerse Apple’ın durumu yeniden değerlendirmek üzere adım atacağı bildiriliyor.

İnsanlar OnePlus 6T İçin iPhone'dan Daha Uzun Kuyruk Oldu

Bloomberg tarafından hazırlanan yeni bir rapora göre, Apple’ın bu tehdidi çok ciddiye aldığı iddia ediliyor. Bilgilere göre, şirketin iPad ve Mac tedarikçilerinden biri bu ürünlerin Çin dışında üretiminin devam edebilmesi için şimdiden alternatif rotalar önermiş. Ancak böyle bir göç çok zor olacağı için Apple büyük bir karar vermeden önce son sözü bekliyor.

İlginizi Çekebilir:  Android'de arama kayıtları ve kısa mesaj gizleme

Apple iPhone’ların çoğunun üretildiği Çin’deki Shenzhen’den çıkmak zor olacak. Apple buradaki yüzlerce tedarikçisine güveniyor. Şirketin bazı iPhone’ları hali hazırda Hindistan’ta üretiliyor. Dolayısıyla Trump yüksek bir gümrük vergisi açıklarsa Apple’ın Hindistan’a taşınması gerekebilir. Zira %25 vergi ile üretime devam etmek ayrıca hissedarların gelirinin düşmesi ve Apple’ın hisse değerinin azalması anlamına geliyor.

Merak ettiğiniz diğer her şey için forum sayfamızı ziyaret edin: https://akillitelefon.com/forum