Kategoriler
Konular

5G Tehlikeli mi, Değil mi? İşte Cevabı


5G Tehlikeli mi değil mi merak edilen sorular arasında yer alıyor. 5G’nin sağlık riski nedir? Bu yazımızda 5G internetin tehlikesi hakkında en merak edilen soruya yanıt verdik.

5G Tehlikeli mi, Değil mi? İşte Cevabı

Ultraviyole spektrumu 400 nm ila 10 nm arasındaki dalga boylarına ve 790 THz ila 30 Petaherz arasındaki (1 PHz = 1.000.000 GHz) frekanslara işaret eder. Ultraviyole’nin başlangıç kısımları genellikle zararlı olarak kabul edilmez. Ancak bu bahsedilen aralığın içinde bir yerde iyonize olmayandan iyonlaştırıcı radyasyona gerçekleşen geçişi gözlemleriz.

İyonlaştırıcı radyasyon, yayılan parçacıkların çok fazla enerjiye sahip oldukları anlamına gelir; elektronları moleküllerden ya da atomlardan koparabilirler ve bu da pozitif ya da negatif yük almalarına neden olur. Şimdi, biz fizikçi değiliz, bu yüzden teknik özellikleri açıklayamayız, ancak bunun oldukça tehlikeli olduğunu söyleyebiliriz. Kimse vücudu iyonlaşsın istemez. Yani, ultraviyole spektrumunun içinde bir yerlerde işlerin tehikeli bir boyuta ulaştığı yer burası.

Ultraviyolenin üstünde, x-ışını aralığı vardır (10 nm ila 0.1 nm ya da 30 Petaherz ila 30 Exaherz). Ultraviyole spektrumunun üstünde her şey iyonlaştırıcıdır ve bu x-ışınları için de geçerlidir. Bunun küçük dozlarının zararlı olduğu düşünülmez ve aslında tıbbi uygulamalarda; sağlık testlerinde kullanılır.

Son olarak, gama ışınları (0.1 nm’den küçük dalga boyları ve 30 EHz’den yüksek frekanslar) vardır. Temas ettiği maddeye büyük hasarlar veren bu iyonlaştırıcılar kontrollü ve yapıcı şekilde kullanılmadıklarında (tıp ve endüstride uygulamaları vardır) önemli risk teşkil ederler.

Sonuç

Eh, şimdi ne düşünmemiz gerektiğini biliyoruz. Radyasyon, iyonlaştırıcı olmayan ve iyonlaştırıcı olarak kategorize edilir. Radyo, mikrodalga, kızılötesi ve görünür ışık gibi iyonlaştırıcı olmayan radyasyon türleri güvenli kabul edilirken, ultraviyole, x ışınları ve gama ışınları gibi iyonlaştırıcı türler potansiyel olarak tehlikelidir.

5G önceki hücresel teknolojilerden daha yüksek bir frekans aralığını kullanırken, mikrodalga spektrumunun sınırları içerisinde kalmaya devam ettiğinden güvenli sayılmaktadır. “Milimetrik dalgalar” kulağa korkutucu gelebilir, ancak şu anda 5G ağlarının kendilerinin tehlikeli olacağına inanmak için hiçbir neden yoktur. Bu yazımızda 5G tehlikeli mi değil mi, 5G riskli mi gibi benzer sorulara cevap verdik.