Kategoriler
Konular

Telefon Kameraları Nasıl Daha İyi Hale Geldi?

En iyi akıllı telefon kameraları hakkında bir yazı hazırladık. Bildiğiniz gibi sektör çeşitli çift kameralı tasarımlara yöneldi ve Google Pixel, yazılımın önemini bize yeterince gösterdiğinden 2016, akıllı telefon kameraları için en önemli yıllardan biriydi. 2017 daha çok bir geçiş yılıydı, ancak 2018 mobil kameralar için başka büyük bir sıçrama ve dönem değişikliğinin yaşandığı bir yıl oldu.

Telefon Kameraları Nasıl Daha İyi Hale Geldi?

2018’in akıllı telefonlar için en dikkat çekici yıl olduğuna inanmak için ciddi nedenlerimiz var. Modellerle örnekleyerek sıralayalım:

Üçlü kameraların yükselişi

En iyi akıllı telefon kameraları
LG V40 ThinQ

Çift kameralı akıllı telefonlar 2016 ve 2017 yıllarında az ya da çok bir şeyler göstermeye çalıştı ancak Huawei, bu yıl P20 Pro’nun üçlü kamera kombinasyonuyla herkesi şaşırtmıştı. Bu ürün 40MP’lik fotoğraf makinesine sahipti. Bir adet 8MP 3x telefoto kamera ve bir adette 20MP tek renkli kamerayı birleştiren P20 Pro, normal dijital yakınlaştırmadan daha iyi yakınlaştırma özellikleri sunabiliyordu.

LG’nin V40 ThinQ’su ve Huawei’nin Mate 20 serisi daha sonra normal, geniş ve telefoto kameralar içeren yeni bir üçlü kamera kurulumunu benimsedi. Bu özel eşleştirme, çılgınca farklı bakış açıları yakalamamıza olanak sağlarken, bize henüz gördüğümüz en esnek akıllı telefon donanımını da sunuyordu.

Samsung firması da bu trende dayanamıyor ve bu yılın başlarında üçlü kameraya sahip Galaxy A7 2018’i tanıtıyor. Fakat yıl biterken dört kameralı Galaxy A9 2018 ile şirket daha iyisini yaptı. Ancak bunun en iyi doğru hareket olmayabileceği ile ilgili de teknik iddialar var.

Düşük ışıkta çekilen fotoğraflarda yüksek performans

Huawei P20 Pro’da AIS özelliği.

Telefon kameraları uzun senelerdir düşük ışıkta kalitesiz fotoğraflar çekmek zorunda kalıyordu. Fakat Huawei P20 serisindeki gece modu gerçekten parlak sonuçlar sunmayı başardı. Huawei Gece Modu, daha önce amiral telefonlarda görülmeyen performansta düşük ışıkta çekimler yapmak için, görüntü yığınlama ve “AI” stabilizatör özelliklerini çok iyi kullandı. Elbette kusursuz değildi ve zaman zaman hala gürültülü ve bulanık fotoğraflar çektiği görülüyordu. Ancak önceki cihazların düşük ışık modlarını düşününce gerçekten bir devrim yaşandığını söyleyebiliriz.

Google bu vizyonu alarak Pixel 3 modeline dahil etti. Night Sight adındaki modu makine öğrenme eşliğinde fotoğraflar çekiyordu. Bunun sonucunda Pixel 3’ün gece modu Huawei’nin bir adım ilerisindeydi. Neredeyse her gece fotoğrafının rakiplerinden daha iyi sonuçlar verdiğinden eminiz.

Huawei’nin yarattığı devrim Google’ı etkiledi. Fakat hemen ardından OnePlus şirketi de Nightscape profiliyle düşük ışık performansını yükselttiğini duyurdu.

Kameraların yakınlaştırma kalitesi yükseldi

En iyi akıllı telefon kameraları
Huawei Mate 20 Pro

2016’da iPhone 7 Plus’la birlikte telefoto özellikli ikinci dijital kameraları gördük. Bu tür kameralar o zamandan bu yana daha fazla popülerlik kazanmış, birçok çift kameralı akıllı telefon için standart hale gelmiştir. Yani aslında, Samsung, HTC, LG, Xiaomi ve diğerleri arasında, telefonlarından birinde ikincil telefoto kamera olmayan bir marka bulmak zor.

Pixel 3 Super Res Zoom

Google ve Huawei, her ikisi de daha iyi dijital yakınlaştırma için bir Süper Zoom tekniğini benimseyerek 2018’deki yakınlaştırma partisine katıldı. Bu teknik, daha ayrıntılı yakınlaştırılmış çekimler oluşturmak için el sıkışmasına bağlı titremeden yararlanıyor. Elbette mükemmel olmasa da en azından Pixel 3 üstünde yapılan testlerden görüleceği gibi ciddi bir gelişmenin olduğu çok açık.

Bu arada, Huawei’nin P20 Pro ve Mate 20 Pro’su, 40MP kamera ve 8MP 3x telefoto kameradan gelen verileri birleştirmek için akıllı görüntü işlemeyi kullandı. Sonuç, standart yakınlaştırmadan daha iyi sonuçlar veren Hybrid Zoom adlı bir çözümdür. Şirket, daha önce cihazlarında Hybrid Zoom kullanıyordu, ancak Huawei’nin 2018 amiral gemilerinde görülen 5X yakınlaştırma, önceki denemelere kıyasla net bir yükseltmeydi (telefoto kameradan gelen veriler sayesinde).

Google ve Huawei’nin mevcut telefoto çözümleri konusundaki çabaları sayesinde iyi yakınlaştırma oranlarına sahip olmayan bir amiral gemisi telefon bulmak zor. Muhtemelen 2019’da en iyi akıllı telefon kameraları dediğimizde telefoto yetenekleri sınırlı bir model bulamayacaksınız.

İlginizi Çekebilir:  Samsung Galaxy S ve Galaxy A farkları

AI destekli sahne algılama özellikleri

En iyi akıllı telefon kameraları
Huawei Mate 10 Pro

Sahne algılama yeni bir şey değil. İlk olarak Sony nispeten temel bir özellik olarak bunu sunmuştu. Fakat Huawei topu aldı ve 2017 sonlarında AI ile çalışan sahne algılama özelliğini Mate 10 Pro’ya getirdi. En iyi akıllı telefon kameraları dönemini başlatan süreçlerden birisi de budur.

Mate 10 Pro ve Huawei’nin 2018 amiral gemileri, önceki çözümlerden çok daha fazla sahne ve nesneyi çok daha hızlı şekilde tanıyor. Çin markası, bu yılın başlarında anlamsal görüntü segmentasyon teknolojisini de tanıttı. Bunun bir sahnedeki birden fazla nesneyi ve konuyu hesaba katabilme anlamına geliyor. Detaylar için: https://innovation.ox.ac.uk/licence-details/semantic-image-segmentation/

Samsung, bu özelliğin Galaxy A7, Galaxy A9 ve Galaxy S9 serisinde de mevcut olduğunu doğruladı. Fakat Huawei, Oppo ve Xiaomi bu özelliği daha ucuz telefonlara ulaştırma konusunda daha istekli görünüyorlar. Daha doğru sahne tanıma özelliği 2019’un orta sınıf telefonlarında önemli bir özellik olacaktır.

Öz çekimler artık her yönüyle daha iyi

Google Pixel 3XL

En iyi akıllı telefon kameraları hakkında konuşurken 2017 yılındaki furyayı unutmamalıyız. Amiral gemilerindeki ön kameralar, 5 veya 8MP olmasına karşın oldukça sıradan sonuçlar veriyordu. Yalnızca Pixel 2 modelindeki portre modunun harika sonuçlar verdiğini biliyoruz. 2018’de neredeyse her marka daha iyi bir öz çekim lensi için var gücüyle çalıştı.

Apple’ın iPhone XS serisi, zorlu ışık koşullarında yüzleri yakalamanızı sağlayan arka ve ön kameralar için daha akıllı bir HDR profilini öne çıkardı. Huawei’nin telefonları da bu yıl benzer bir özellikle karşımızdaydı. Teknolojinin ismi HDR Pro ya da AI HDR olarak belirtiliyordu ve size, arkadan aydınlatmalı durumlarda yüzünüzün daha net bir görüntüsünü sağlayabiliyordu.

Google’ın Pixel 3’ü, 8MP standart açılı kamera ve 8MP geniş açılı kamera özelliklerine sahip öz çekim kameraları ile biliyoruz. Geniş açılı ikincil öz çekim kamerası yeni bir şey değil, ancak Synthetic Fill Flash adı verilen özellik yeni. Pixel 3 modelindeki bu özellik, insan yüzlerini tanımlar ve otomatik olarak onları vurgular; böylece fotoğraf düzenleyici uygulamalarına ihtiyacınızın kalmayacağı iddia ediliyor. En azından fotoğraf düzenleyicilerini daha az kullanılacağından eminiz.

Yeni moda; pixel binning

En iyi akıllı telefon kameraları
Oppo F5 bir adet 25MP AI destekli öz çekim kamerasıyla geliyor.

Bunlar, piyasanın en üst seviyesinden sadece birkaç örnek. 2018’de birçok başka telefonun da öz çekimlere odaklandığını gördük. Aslında, daha ucuz cihazlarda oluşan asıl akım, daha yüksek çözünürlüklü kameralara sahip olmalarıydı. Oysa geleneksel bakış açısı düşük çözünürlüklü fotoğraf makinelerinin düşük ışıklı çekimlerde genellikle daha iyi olduğunu söylüyor (eğer her şey daha yüksek çözünürlüklü kameralar ile aynı şartlara sahipse).

Ancak, Xiaomi, Huawei, Honor ve Oppo, bu yıl 16MP, 24MP veya 25MP öz çekim kameraları sundu. Oldukça az sayıda marka, düşük ışıkta daha iyi sonuçlar elde etmek için piksel toplama (Pixel Binning) özelliğini kullandı; bu, çözünürlük pahasına, bir kameranın düşük ışık hassasiyetini arttırmak için birkaç pikseli bir araya getirmesine dayanıyor.

Örneğin Xiaomi Redmi S2’deki 16 MP’lik öz çekim kamerası, 4’ü 1 arada piksel özelliğiyle aslında 4MP’lik fotoğraflar çekiyor. Yani kağıt üstünde pikselleri bir araya getirerek hiç olmadığı kadar iyi bir öz çekim kamerasına sahip olacağınızı iddia ediyor. Ek olarak 4500k yumuşak tonlu selfie ışığının da olduğunu belirtelim.

En iyi akıllı telefon kameraları yazısı burada bitti. Gördüğünüz gibi artık akıllı telefonların kameralarında herhangi bir kalite problemi kalmadı. 2019’da muhtemelen ön kameralarda da 3 adet kamera göreceğiz. AI destekli kameraları da yeterince gördük. O artık standartlaştı. Qualcomm ve Mediatek’in yeni çipsetleri AI yeteneklerini orta sınıf ve daha ucuz telefonlara da getirecektir. Son olarak; düşük ışıkta performans yarışının devam edeceğini de biliyoruz. AI destekli gürültü iyileştirme çalışmaları bunun en büyük örneği.