Kategoriler
Haberler

RCS Nedir? SMS ve RCS Arasındaki Fark

SMS, çeyrek asrı aşkın bir süredir bizimle birlikte ve yakın zaman içinde kaybolmayı planlamıyor. Ancak gerçekten eskidiğini gösteriyor ve birçok insan artık anlık mesajlaşmaya geçmiş durumda: WhatsApp, Viber, WeChat, Line ve KakaoTalk gibi. Peki RCS nedir? SMS ve RCS arasındaki farklar merak ediliyor.

RCS Nedir? SMS ve RCS Arasındaki Fark

RCS Nedir? SMS ve RCS Arasındaki Fark
RCS Nedir? SMS ve RCS arasındaki fark

Son zamanlarda Google, operatörlerle anlaşarak RCS adında yeni bir teknolojiyi kullanıma sunmaya başladı. RCS, “Zengin İletişim Hizmetleri” anlamına geliyor. Bunu üç kelimeyle tarif etmemiz gerekirse, “Android için iMessage” olarak tanımlayabiliriz.

RCS ve SMS Farkı

RCS, anlık mesajlaşma uygulamalarından ilham alıyor. SMS’e kıyasla mesaj uzunluğu sınırı yok ve grup sohbetleri için yerel destek mevcut. Fakat dahası var. Dosyaları RCS üzerinden gönderebiliyorsunuz. Bunlara tam çözünürlükte fotoğraflar örnek gösterilebilir.

MMS’in ağır sıkıştırma özelliğine kıyasla belirgin bir gelişme sağlıyor. Bazı IM uygulamaları bile fotoğrafları göndermeden önce sıkıştırıyor. RCS aynı zamanda genel dosya paylaşımı için de kullanılabiliyor. Böylece birisine e-posta göndermekle uğraşmadan RCS ile doğrudan PDF gönderebiliyorsunuz.

RCS bir operatör özelliği olduğundan, telefonun RCS uyumlu olup olmadığı algılanabiliyor ve bu geçerli olduğunda normal SMS’e geri dönüş yapıyor. Yani mesajlar her şekilde karşıya ulaştırılıyor. RCS, WhatsApp gibi anlık ileti uygulamalarından alıştığımız birçok özelliği benimsiyor. Aynı zamanda bir web arayüzüne sahip. Bu sayede WhatsApp Web gibi masaüstü bilgisayarınızda RCS mesajlarınıza erişebiliyorsunuz.

Merak ettiğiniz diğer her şey için forum sayfamızı ziyaret edin: https://akillitelefon.com/forum