Kategoriler
Haberler

En Değerli Şirket Apple değil Microsoft Oldu

Tüm 2018 boyunca Amazon mu yoksa Apple’ın mı en değerli şirket olacağı yönünde kıyasıya bir tahmin mücadelesi vardı. Apple bu savaşta çoğuları için öncü olsa da, Amazon’un önlenemez yükselişi birçokları için en değerli ABD şirketi olacağını gösteriyor. Ancak sonuçlar herkesi şaşırttı ve en değerli şirket Apple değil Microsoft oldu.

En Değerli Şirket Apple değil Microsoft Oldu

En Değerli Şirket Apple değil Microsoft Oldu

Apple’ın 2018 üçüncü çeyrek mali raporunu açıklamasından yalnızca birkaç gün sonra, 2 Ağustos’ta firmanın 1 trilyon dolar değere ulaştığını öğrenmiştik. Böylece Apple, 1 trilyon dolar değere ulaşan ilk halka açık ABD’li şirket oldu. Neredeyse bir ay sonra, Amazon da 1 trilyon dolar değerine ulaşmıştı. Ancak o zamandan bu yana her iki şirkette hisselerinde ciddi düşüşler gördü. Zirve noktasından itibaren Apple’ın şirketleri bugün %32 düşmüş durumda. Apple’ın değeri ise şimdi 748,5 milyar dolara geriledi.

Amazon’da durumlar benzer. Firmanın hisseleri zirve noktasından %27 geride ve Amazon’un değeri şimdi 734 milyar dolar olmuş durumda. Peki hangi teknoloji şirketi 2018’i dünyanın en değerli halka açık şirketi olarak sona erdirdi? Cevap Microsoft. Yazılım devinin hisseleri 2018’i 780 milyar dolar ile bitirdi. Bu yıl, şirket Surface Go tabletini ve Surface Pro 6 tabletini piyasaya sürdü (bu makaledeki resim). Akıllı telefon endüstrisine uzun bir zaman önce veda etmiş olmasına rağmen Microsoft, Apple ve Amazon’u geride bırakmayı başardı.

Merak ettiğiniz diğer her şey için forum sayfamızı ziyaret edin: https://akillitelefon.com/forum