Kategoriler
Apps & Oyunlar

Epic Games Android Oyunlarını Listelemeye Başlayacak

Epic Games Android oyunlarını listelemeye başlayacak. Fortnite geliştiricisi Epic Games, oyun dünyasında önemli isim olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Fortnite bugüne kadar şirkete 200 milyon kayıtlı kullanıcı ve 1 milyar dolar gelir getirdi. Epic CEO’su Tim Sweeney’i geçtiğimiz cumartesi Apple ve Google’ın mobil uygulama mağazalarının geliştiricilerden çok büyük pay aldığını bir kez daha dile getirdi. CEO, şirketin kendi mobil mağazasını kuracağını açıkladı.

Epic Games Android Oyunlarını Listelemeye Başlayacak

Epic Games Android Oyunlarını Listelemeye Başlayacak

Sweeney, bu iki teknoloji devinin oyun ve uygulamalardan %30 pay almasına uzun zamandır karşı çıkıyor. Sweeney’nin kendisi de bir oyun geliştiricisi olduğu için sanırız geliştiricileri daha iyi anlayabiliyor. Bu yüzden Google Play Store’da Fortnite’ı yayımlamama kararı aldı. Ve şimdi şirket, bu ayın başlarında PC ve Mac platformları için açtığı oyun mağazasına şimdi Android oyunları da ekleme planı olduğunu duyurdu. Böylece Epic Games doğrudan Google ile rekabet edecek. Android oyunları 2019’da yavaş yavaş Epic mağazasında listelenmeye başlayacak.

iOS dışa kapalı bir işletim sistemi olduğundan Epic malesef iPhone/iPad oyun ve uygulama geliştiricileri için bir şey yapamayacak. Android oyun ve uygulama geliştiricilerinin Epic Store’u tercih etmesini sağlamak için şirket satışlardan elde edilen kârın %88’ini geliştiricilere verecek. Bu da şirketin hem Apple hem de Google’ın aldığı %30’a oranla %12 oranında kesinti yapacağı anlamına geliyor. Epic Store hali hazırda Steam’in oyunlardan elde ettiği kârının azalmasına neden oldu. Google ve Apple benzer bir hamle yaparsa analistlere göre kazançları %14 oranında azalacak. Dolayısıyla bunu beklemek gerçekçi olmayacak.