Kategoriler
Rehberler

iPhone’da Touchpad Nasıl Etkinleştirilir?

Yeni iPhone’ların en kullanışlı özelliklerinden birinin şaşırtıcı bir şekilde görece çok az insan tarafından bilindiğini fark ettik. Bu işlev birçokları için bir şekilde gizliliğini korumayı başarmış. iPhone’larda klavyeye gizlenen touchpad etkinleştirildiğinde yazı yazmayı çok daha kolay hale getiriyor. Peki iPhone’da touchpad nasıl etkinleştirilir?

iPhone, iPad veya iPod touch'ınızda AssistiveTouch'ı kullanma - Apple Destek

iPhone’da Touchpad Nasıl Etkinleştirilir?

Gizli dokunmatik yüzey, Apple’ın iOS işletim sisteminin gerçek bir fare veya dokunmatik yüzeye sahip olmamasına verdiği bir cevap. Yeni iOS işletim sistemi ile eklenen bu özellik uzun dokümanlar arasında dolaşmayı normalden daha rahat hale getiriyor.

iOS 12’nin bu gizli dokunmatik yüzey özelliği iPhone 6’lardan iPhone XS ve XS Max’e kadar 3D Touch özellikli herhangi bir iPhone’da kullanılabilir. Bu modellerde, klavyedeki herhangi bir tuşa sadece sertçe basarak klavyedeki harflerinin kaybolmasını ve ardından klavye alanının tamamen dokunmatik bir yüzey halini aldığını görebilirsiniz. Bunun ardından ekrandaki imleci dizüstülere benzer şekilde parmağınızla hareket ettirebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  iPhone rehberindeki çift kişiler nasıl silinir?

Endişelenmeyin iPhone XR sahiplerinin cihazında 3D Touch olmasa da, Apple bu özelliği oraya da yerleştirdi; sadece farklı şekilde çalışıyor. Klavyenizin boşluk çubuğuna normalden biraz daha sert bir şekilde bastırın ve iPhone XR cihazınızda imleç modunu aktifleştirin. Özellikle iPhone XS ve XS Max ile tamamen aynı şekilde çalışır.

Bu işlevin birçok faydası bulunuyor. Öncelikle metindeki herhangi bir noktayı seçmek istediğinizde parmak ucunuzla minik dokunuşlar yapmaya çalışmanız gerekmiyor. Aynı zamanda parmağınız hemen hemen yerinden kalkmadığından telefonu elinizden düşürme ihtimaliniz daha da azalmış oluyor.