Kategoriler
Haberler

800 Doların Üzerindeki Telefonlarda Apple, Küresel Pazarın % 79’una Sahip

Counterpoint Research tarafından yayınlanan yeni rapor, dünyadaki premium akıllı telefon pazarını ayrıntılandırıyor. Sayıların çoğu çok şaşırtıcı olmamasına rağmen, Apple’ın ultra premium sektördeki pazar payı beklediğinizden daha büyük.

Lüks sınıf Apple’a ait

Counterpoint’e göre, Apple’ın 800 $ ‘ın üzerinde bir fiyat etiketi bulunan telefonlar için küresel pazar payı yüzde 79 oranında. Ne yazık ki, Counterpoint, hangi şirketlerin diğer yüzde 21’i oluşturduğunu belirtmemiş. Ancak daha çok Samsung ve Huawei’nin egemen olduğunu rahatça söyleyebiliriz. Alt sınıf premium segmentinde (400 ve 600 dolar arası), Samsung pazarın yüzde 25’ine sahip. Apple yüzde 21 ile ikinci, ardından yüzde 17 ile Huawei geliyor. Vivo, Oppo ve Xiaomi geri kalanının büyük kısmını oluşturuyor, yüzde 14’ü ise diğer irili ufaklı şirketler olarak belirtebiliriz.

İlginizi Çekebilir:  Android'de arama kayıtları ve kısa mesaj gizleme

Premium pazarda (600 ila 800 dolar arası), Samsung’un yüzde 21’e ve Apple’ın yüzde 61’e sahip olmasıyla tüm mücadelenin Samsung ve Apple arasında geçtiğini söylemek mümkün. Rakamları görmek için aşağıdaki tabloya göz atın:

huawei

2018’de Huawei çağ atladı

Yukarıdaki grafikte tüm bilgiler verilmemektedir. Örneğin, Huawei şu an tüm premium pazarın yüzde 12’sine sahip, şirket ilk defa çift haneli bir sayıya ulaştı (şirketin önceki çeyrekteki payı yüzde 9 idi). Bu durum 2018’in endüstri dönüm noktalarından biriydi (Huawei’nin Apple’ı geçmesi) ve genel olarak akıllı telefon endüstrisindeki Huawei’nin başarısının da bir kanıtıdır.

İlginizi Çekebilir:  GeForce Now, bazı LG TV'lerde yüklü olarak geliyor

Grafikten elde edemediğiniz bir diğer bilgi kaynağı ise OnePlus’ın Hindistan, İngiltere ve Çin’de hızla büyümesidir. Hindistan’da, OnePlus, 2018’de daha önce Samsung’dan aldığı ünvan olan birinci sınıf akıllı telefon segmentinde en üst sırada yer aldı. Büyüme devam ederse OnePlus’ın gelecekteki çeyreklerde yukarıdaki tabloda yer alması kesinlikle mümkün. Raporun tamamını Counterpoint Research’ten okumak için buraya tıklayabilirsiniz.