Kategoriler
Rehberler

Google Asistanı Kullanarak Şarkı Bulmak

Kalabalık bir alışveriş merkezinde, bir TV şovunda ya da bir partiden sokağa yayılan bir şarkının adını hatırlamak istediğinizde en keskin kulaklar için bile bu zor olabilir. Ancak Google Asistan burada yardımınıza koşuyor. Google Asistan’ın Ses Arama özelliği, yıllardır Google Play ve Android telefonlarda bulunan bir özelliğin en yeni versiyonunu temsil ediyor. Google Asistanı kullanarak şarkı bulmak çok kolay.

Google Asistanı Kullanarak Şarkı Bulmak

Google Asistanı Kullanarak Şarkı Bulmak
Google Asistanı Kullanarak Şarkı Bulmak

Tek ihtiyacınız olan Android telefonunuz ve harika bir şarkı. Ardından şu adımları izleyin:

  • Ardından “Tamam Google, bu şarkı nedir?” sesli komutunu ya da “Hey Google, hangi şarkı çalıyor?” sesli komutunu kullanın.
  • Google, telefonunuzun mikrofonundan şarkıyı dinler ve örnekleyerek, şarkının bir “parmak izini” oluşturur. Ardından veritabanında arar.

Veritabanı bir eşleşme bulursa, Google Asistan sonucu gösterir. Bir eşleşme bulamazsa, şarkıyı daha sessiz bir ortamda, daha yüksek ses seviyesinde tanımlamayı denemeniz gerekebilir. Farklı sesler şarkının parmak izini bozabilir.

Google Asistan’a Ses Arama’yı kullanma emrini verirken, söz dizimine dikkat etmeniz gerekebilir. Ses Arama’nın komutları, o anda telefonda çalan şarkının gösterilmesine yarayan medya kontrolleri ile çakışıyor: “Ne çalıyor?” veya “Hangi şarkı çalıyor?” gibi. Bu komutu verirseniz “Şu anda hiçbir şey oynamıyor” cevabını alırsınız. O nedenle komutu yeniden ifade etmeyi deneyin.

Google Asistan Ses Arama’nın çalıştığı platformlar

Google Asistan’da Ses Arama özelliği düşündüğünüzden çok daha karmaşık olabilir ve özellik sunucu tabanlı olsa da, kullanabileceğiniz platformlar hala biraz küçük, yani sınırlı:

  • Android telefonlar ve tabletler
  • iPhone ve iPad
  • Google Asistan entegre kulaklıklar