Kategoriler
Konular

Samsung One UI Özellikleri Nedir?

Büyük bir akıllı telefona sahipseniz (genellikle “phablet” olarak adlandırılır), dokunmatik ekranı kullanmanın elinizde ne kadar zor olduğunu biliyorsunuzdur. Cihazın üstündeki simgelere ve işlevlere ulaşmak için baş parmağınızı sürekli olarak gerersiniz. Samsung One UI, ellerinizdeki tekrarlayan stresi azaltmak için tasarlanmış bir arayüz ve ergonomik özellikleri ile bu konuda yardımcı olmayı hedefliyor.

Samsung One UI Özellikleri Nedir?

Samsung One UI Özellikleri Nedir?

Samsung One UI’ın ellerinizi nasıl rahatlatacağını anlamak için önce mevcut akıllı telefonların arayüzlerindeki eksiklikleri anlamamız gerekiyor. İlk sorun telefonun boyutudur. Daha büyük akıllı telefonlar, ulaşmanız gereken bilgileri parmaklarınızdan ve baş parmaklarınızdan daha uzağa yerleştiren cihazlar anlamına gelir.

Cihazınızı tek elle kullanırken ekranınızın en sağ köşesindeki bir uygulamaya dokunmayı hiç denediniz mi? Sadece yapmak zor olmakla kalmıyor, aynı zamanda başparmağınızdaki kaslarınızı en son noktasına kadar gereceğiniz anlamına geliyor. Bu kasları aşırı gerdiğinizde onları yaralamaya başlarsınız. Parmak kaslarını tekrar tekrar yaralamak, “Tekrarlayan Stres Sendromuna” neden olur.

Akıllı telefon kullanıcılarının karşılaşabileceği diğer bir sorun da sürekli olarak yazma ve dokunma durumudur. Tipik olarak, insanlar yazarken veya uygulamalara erişirken sadece baş parmaklarını kullanma eğilimindedirler ve bu hareketler tekrarlı olduklarından, bazen De Quervain Sendromu olarak adlandırılan strese veya baş parmağın hareketlerini kontrol eden tendonların iltihabına neden olurlar. Pek çok insan telefonlarını her gün 3,5 saat veya daha fazla kullandığından, sorun daha da kötüleşiyor.

Samsung One UI Tüm Bu Yan Etkileri Nasıl Azaltır?

Samsung’a göre, şirket One UI kullanıcı arayüzünü tasarladığında, bunu kullanılabilirliği ön planda tutarak yaptı. Başka bir deyişle, kullanıcı arayüzünün tasarlanış biçimi daha büyük bir telefonu tek elle kullanmayı daha kolay hale getiriyor.

Örneğin, One kullanıcı arayüzünde yapılan değişikliklerden biri, Samsung’un görüntüleme alanı ve etkileşim alanını birbirinden ayırmış olmasıdır.

Bu işlevsellik, en sık kullandığınız düğmelerin, cihazı tek elle kullanırken kolayca parmağınızın altına gelecek şekilde yani cihazın altına yerleştirileceği anlamına geliyor. One UI’da Samsung en sık kullanılan işlevleri bir arada gruplandırır; bu da ihtiyacınız olan her şeyin kolay erişilebilir (ergonomik olarak) bir yerde olacak demektir.

  • Görüntüleme Alanı: Ekranın üst yarısı çoğunlukla veri ve bilgileri görüntülemek için ayrılacaktır. Ekran daha temiz, daha net ve daha görülebilir olacak ve kullanıcıların eldeki göreve odaklanmalarını kolaylaştıracak.
  • Etkileşim Alanı: Ekranın alt yarısındaki etkileşim alanı, kullanıcıların cihazdaki menülere ve işlevlere erişmek ve kullanmak için gereken dokunma ve kaydırma işlemlerinin çoğunu gerçekleştireceği yer olacaktır.

One UI’da Jest (Gesture) İyileştirmesi

One UI’de jest işlevinde bazı iyileştirmelerin olması muhtemel. Google, Android 9.0 Pie ile ilgili bazı ergonomik gelişmelere zaten değinmişti. Ancak sektör raporları, Samsung One UI’ın (Android Pie ile Ocak 2019’da bazı Samsung Galaxy kullanıcılarına sunulacak) bu özellikleri büyük ölçüde geliştirdiğine işaret ediyor. One UI ile Samsung’lar piyasadaki en ergonomik telefonlar olacak.