Kategoriler
Giyilebilir Teknolojiler

HTC Vive Pro Eye ve Vive Cosmos VR Gözlükleri

HTC’nin akıllı telefon kolu son zamanlarda pek iyi gitmiyor olabilir ancak Tayvanlı şirketin Vive bölümü hala VR kulaklık alanının öncülerinden biri. Bugün CES’te iki yeni ürünlerini tanıttılar: Vive Pro Eye ve Vive Cosmos VR gözlüğü.

HTC Vive Pro Eye ve Vive Cosmos VR Gözlükleri

HTC Vive Pro Eye ve Vive Cosmos VR Gözlükler

Vive Pro Eye, göz izleme özelliğine sahip. Gözün nereye baktığına bağlı olarak menüler arasında dolaşabiliyor. Bu sayede kontrolcüye olan ihtiyaç ortadan kalkıyor. HTC’ye göre bu “kurumsal VR alanında bir evrim”e işaret ediyor. Örneğin bunun işletmelerin daha iyi eğitim simülasyonları oluşturmasına izin vermesi bekleniyor.

Pro Eye, daha iyi görüntü kalitesi için “foveated rendering” adında bir özellikle geliyor. Görseller ekranın ortasında kalmak yerine siz nereye bakıyorsanız o noktaya hareket ediyor. Bunun için göz hareketleri takip ediliyor. Nereye bakarsanız bakın her zaman keskin bir görüntü elde edebiliyorsunuz. Artık başınızı çevirmek ve gözlerinizi daima ileride tutmak yok. Şimdi bakışlarınızı istediğiniz gibi ayarlayabiliyor ve belki de başınızı çok fazla hareket ettirmeyerek yorulmamış oluyorsunuz.

HTC Vive Pro Eye ve Vive Cosmos VR Gözlükler

Gözlük nereye baktığınızın kaydını tutacak ve bunu kendi analitikleri için veri noktaları haline getirecek. Vive Cosmos ise içeriden dışarıya dört kameraya ve döner bir ekrana sahip. Şirket bunu, her yerde kullanılabilecek bir kulaklık seti oluşturmak için yapmış. Cosmos, görünüşe göre sadece üst seviye oyun bilgisayarlarından daha fazlası için kullanılacak ancak bu konuda daha fazla bilgi paylaşılmamış.

Hareket kontrolcüleri yeniden tasarlanmış ve şimdi önceki nesil Vive kontrolcülerine kıyasla Oculus Touch’a daha çok benziyor. Ayrıca bir izleme halkası var ve ayrı bir joystick’in yanı sıra bazı havalı ışık efektleri de elde ediyorsunuz.

HTC Vive Pro Eye ve Vive Cosmos VR Gözlükler

Vive Cosmos önceki ürünlere kıyasla daha sorunsuz bir VR deneyimi sunacak. Vive yazılımı ayrıca yeniden tasarlandı ve şimdi Vive Reality System adını taşıyacak. HTC haberlerine göre Viveport Infinity, 500’den fazla oyun ve uygulamaya erişmenizi sağlayacak yeni bir aylık abonelik olarak karşımıza çıkıyor. Bu hizmet 5 Nisan’da satışa sunulacak.