Kategoriler
Haberler

Apple iPhone’lar Satılmıyor Üretim %10 Daha Düşürüldü

Apple piyasada zorlu bir zaman geçiriyor. Azalan şirket kazancının rehberliğinde Apple’ın şimdi iPhone üretimini de kestiği bildiriliyor. Ocak ve Mart ayları arasında 48 milyon adet satması planlanan iPhone için orijinal plan son zamanlarda 43 milyona düşürülmüştü. Cihaz şimdi yeni bir darbe daha alıyor ve üretimi %10 azaltılarak 40 milyona çekiliyor.

Apple iPhone’lar Satılmıyor Üretim %10 Daha Düşürüldü

Apple iPhone'lar Satılmıyor Üretim %10 Daha Düşürüldü

Kaynaklardan biri olan Nikkei Asian Review‘e göre Apple, tedarikçilerinden gelecek çeyrek için yeni iPhone’ları daha az üretmelerini istedi. Talep, 2 Ocak’taki önemli bir şirket duyurusundan önce yapıldı. Apple, en başından beri müşterilerin iPhone’lara olan ilgisinin beklenenden düşük olduğunun farkındaydı. Üretimdeki bu değişiklik kararı üç yeni iPhone’u da etkileyecek: iPhone XS, iPhone XS Max ve iPhone XR.

Üretimdeki yıllık düşüş, 2018’in ilk çeyreğinde satılan 52,2 milyon iPhone’a kıyasla %20 civarına denk geliyor. Ancak bunun Apple’a olan maddi etkisi yeni iPhone’ların artan perakende fiyatı nedeniyle nedeniyle farklı olabilir. Apple her ne kadar daha az iPhone satsa da birim başına kazanç arttığından bu durumdan daha az olumsuz etkileniyor. Şirket uzun zamandır küçük değişiklikler ancak yüksek fiyat artışlarıyla kazancına kazanç katıyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone'da bildirimlerin gecikmesi ve çözüm önerileri

iPhone’lar Artık Neden Satılmıyor?

Bu durumun başlıca sorumlusu Çin. Ülkede iPhone’lara karşı özel bir antipati gelişmiş durumda. Zira Amerika Birleşik Devletleri son zamanlarda Çinli telefon üreticileriyle çok uğraşıyor. Başkan Trump son olarak Huawei telefonların ülkede kullanımını yasaklamış ve bundan önce de başka bir Çinli üretici olan ZTE’yi İran’a çip sattığı gerekçesiyle neredeyse iflas noktasına getirmişti.

Düşük satışların başka bir nedeni de elbette Steve Jobs’ın vefatıyla beraber artık Apple’ın hızlı çipler üretmek ve iOS yazılımını daha iyi hale getirmek dışında gerek tasarım ve gerekse teknik özellikler anlamında küçük adımlar atmayı sürdürmesi örnek gösterilebilir. Android tarafında artan rekabet artık iPhone’ların 3’te 1’i fiyatına performanslı telefonlar alınmasını sağlıyor.

Merak ettiğiniz diğer her şey için forum sayfamızı ziyaret edin: https://akillitelefon.com/forum