Kategoriler
Haberler

Siri Donmak Üzere Olan Adamın Hayatını Kurtardı

Apple iPhone 5s’e çarpan şarapnelin askerin hayatını kurtarması ve Apple Watch’ın benzer bir hayat kurtarma macerasına karışmasının ardından şimdi de Siri ile ilgili ilginç bir haber ortaya çıktı; Apple‘ın yapay zeka asistanı Siri görünüşe bakılırsa jeep’i yuvarlanan donmak üzere olan bir adamın hayatını kurtardı.

Siri Donmak Üzere Olan Adamın Hayatını Kurtardı

Nate Felix geçtiğimiz 7 Aralık’ta Jeep’i ile Nevada çölünde seyahat ederken aracıyla bir kurumuş çöl yatağına yuvarlandı. Aracından çıkmaya çalışan sürücü hareket ederken yalnızca çok acı çekmiyordu, aynı zamanda kendisini %80 felç yapan iki omurgasını kırmıştı. Kazadan aldığı ağır yaralanmaların yanı sıra sürücü, kış gecesi olması nedeniyle Nevada çölündeki tipik dondurucu havadan da endişelenmek zorunda kaldı.

Köpeğini sıcak hissetmek için yanına yatırdı, ama bunun bütün gece ona yardım etmeyeceğini anladı. Yakınında çığlık attığını duyabilecek kimse yoktu; Siri hariç. Felix iPhone’unun nerede olduğunu bilmiyordu. Bu nedenle Siri’ye seslendi ve aklına gelen ilk numaraları aramasını söyledi. Ancak çağrıların hiçbiri cevaplanmadı. Sonunda, Siri’ye 911‘i araması için seslendi ve çağrısı sonunda cevaplandı.

“Orada soğukta kalsaydı, çoktan hipotermiye girebilirdi.”

Pahrump Vadisi Yangın Kurtarma Hizmetleri ulaştığında, Felix’i Jeep’ten çıkarmak için kesici çeneyi kullanmak zorunda kaldılar. Hastaneye kaldırıldı ve dört gün sonra taburcu edildi. Şimdi etrafta dolaşmak için tekerlekli sandalyeye ihtiyacı olsa da, hayatta olduğu için şanslı. Siri, acil durum servisleriyle bağlantı kuramasaydı, Felix günlerce bulunamayabilirdi. Aslında, ilk gece hayatta bile kalamamış olabilirdi. Yangın Kurtarma Hizmetleri Kaptanı James Perry, “Orada soğukta kalsaydı, kolayca hipotermiye girebilirdi” dedi.

Bir Apple ürününün karıştığı hayat kurtarma olayları arasında son olarak Manchester’da düzenlenen Ariana Grande konserinde bir terörist tarafından patlatılan canlı bomba ve bir izleyicinin iPhone‘una çarpan şarapnel ile hayata kalması bulunuyordu.

Merak ettiğiniz diğer her şey için forum sayfamızı ziyaret edin: https://akillitelefon.com/forum