Kategoriler
Rehberler

Honor 9 Lite’a Android 8.1 Oreo Yükleme (Custom ROM)

Honor 9 Lite’a Android 8.1 Oreo yüklemek için ilk başta neler yapılması gerekiyor onları inceleyeceğiz. Ayrıca bu ROM’un diğer ROM’lara göre avantajlarına hep birlikte göz atacağız.

Honor 9 Lite Buz Grisi renk seçeneği ile A101 mağazalarında! | Teknolojioku

Honor 9 Lite’a Android 8.1 Oreo yükleme işleminde diğer orijinal yazılımın aksine tüketicilerin özel kendi arzularına göre tasarlanmış olan Lineage OS Custom yazılımını kullanacağız. Bu orijinal yazılımdan daha farklı olmakta olup hız, güvenlik ve stabilite açısından ön plana çıkmaktadır.

Lineage OS Nedir ?


Lineage OS, AOSP tabanlı olup yani kısacası “Android Open Source Project” ilkesini benimsemiş bir yazılım. Bununla birlikte bu yazılımları telefon firmalarının mühendisleri yerine, tüketicinin yani bizim gibi insanların yazıp geliştirdiği bir proje. Bu projenin önemine gelecek olursak;

  • Telefon üreticilerinin eklediği fazladan uygulamalar yok
  • Telefon üreticilerinin yaptıkları reklamlardan uzak
  • Telefon üreticilerinin bizi kısıtlayacak programların bulunmaması vb..

Honor 9 Lite’a Android 8.1 Oreo Yükleme

NOT: Bu işlem sırasında lütfen talimatlarımız dışında bir işlem yapmayınız, aksi taktirde geri dönüşü olmayan sorunlara yol açabilirsiniz.

Gerekenler listesi

Honor 9 Lite’a Android 8.1 Yükleme Adımları


TWRP yükleme işlemini yukarıdaki kurulum rehberi ile yükledikten sonra, cihazınıza yükleyeceğiniz Honor 9 Lite Lineage OS 15.1 ile Gapps uygulamasını cihazınızın ana dizinine atıyorsunuz. Ardından cihazınızı kapatıp, Güç ve Ses Açma tuşlarına birlikte basılı tutup TWRP logosunu bekleyiniz. Sonrasında TWRP’nin ana menüsüne girmek için “swipe” bölümünü kaydırın. Ana menüden temizle bölümüne girip, gelişmiş temizleme seçeneğinden “Dalvik/ART Önbelleği, Sistem, Veri, Önbellek” seçeneklerini seçip kaydırma bölümünden sağa kaydırınız.

NOT: bunların haricinde bir seçenek seçerseniz cihazınızda sorunlar yaşanabilir.

Sonra yine ana menüye dönüp, Ana menüye attığınız Honor 9 Lite Lineage OS 15.1 seçiniz. Şimdi ise dosya ekle seçeneğinden Gapps‘i seçip Kaydırma butonunu sağa doğru kaydırıyorsunuz. Yükleme işlemi yaklaşık 5 ile 10 dakika arası sürecektir, bu yüzden cihazınıza işlemi gerçekleştirmeden evvel batarya yüzdenizin %50 ve üstü olması tavsiyemizdir. İşlem bittikten sonra Reboot System Now seçeneğine tıklayıp cihazınızın açılmasını bekleyiniz. İlk yüklemeden dolayı cihazınızın açılma süresi biraz uzun sürebilir.