Kategoriler
Rehberler

Akıllı Telefon Virüsü Hareket Sensörü ile Kendini Gizliyor

Anubis adıyla bilinen bir kötü amaçlı yazılım, Google Play Store’daki birkaç basit uygulamaya gizlenerek telefonlarda dolaşıyor. Özel bir dizi gelişmiş kaçış manevrası kullanan virüs gözlerden ırak kalıyor. Virüs telefonun hareket sensörünü kullanarak kendini ne zaman gizleyeceğini biliyor. Oldukça zekice.

Akıllı Telefon Virüsi Hareket Sensörü ile Kendini Gizliyor

Söz konusu taşıyıcı uygulamalar basit bir Pil Tasarrufu ve Para Birimi Dönüştürücüsü durumunda. Mağazadan çekilmeden önce, 5.000‘den fazla indirme ve yaklaşık 70 incelemeye sahiplerdi. Tahmin ettiğiniz gibi, yorumların muhtemelen sahte olduğu düşünülüyor. Bunun nedeni açık ancak metinlerinin çok az anlam taşıması ve adsız kullanıcılar tarafından yazılmaları ana nedenlerden biri.

Gizli kalabilmek için virüs, telefonun hareket sensörlerinden yararlanıyor. Bu sayede hiçbir zaman fark edilemiyor. Kötü amaçlı yazılım geliştiricisi, bu tür sahte “Android sanal ortamı” yaratarak telefonun aslında kullanıcının elinde olup olmadığını anlamanın yolunu bulmuş. Bunu da oluşturduğu virüse kazandırmış. Sonuçta karşımızda tüm zamanların en sinsi Android virüsü bulunuyor.

İlginizi Çekebilir:  iPhone ve Android: Gmail'de süresi dolan e-posta nasıl gönderilir?

Bu uygulamalar ardından kullanıcıya bir Telegram veya Twitter davetiyesi gibi görünen bir bildirim gönderiyor. Ancak, bu sadece kılık değiştirmiş bir indirme linki. Üzerine dokunmak, er ya da geç, standart bir Android güncellemesi olarak gizlenen bir indirme işlemini tetikliyor. Bu yapıldığında Anubis virüsü sisteme girmiş oluyor.

Anubis virüsü ne yapar? Oldukça kötü şeyler, gerçekten – sadece ekranınıza sahte bir arayüz yerleştirecek ve bilgilerinize göz atmayı umacak. Diğer kötü amaçlı yazılımların aksine, Anubis doğruca bir keylogger olarak çalışıyor. Keylogger, sanal klavyenizde yaptığınız her bir tuş vuruşunu toplayıp kaydedebilir. Ekranınızda o an ne olursa olsun, istediği zaman ekran görüntüsü alabilir. Anubis halihazırda 93 farklı ülkeye yayılmış durumda ve işin içinden çıkmak çok zor. Bildirildiği üzere, çoğunlukla bankacılık detaylarıyla – kredi kartı numaraları, e-bankacılık giriş bilgileri, vb. ilgileniyor; kimsenin bilinmesini istemediği şeyler.

Sadece bir hatırlatma – telefonunuzda ne indirdiğinize dikkat edin ve kesinlikle bir şeyler yüklemeden önce üç kere düşünün.