Kategoriler
Haberler

Artan Netflix Fiyatları Milyonlarca Aboneye Mal Olacak

Netflix akış hizmetleri her ay milyonlarca insan tarafından kullanılmaktadır. Şirket yakın zamanda tüm abonelik planları için fiyatlarda bir artış olacağını açıkladı. Servis insanların ayda birkaç dolar daha ödemeyi önemsemeyeceklerini düşünürken, anket sonuçları tam tersini gösteriyor. Artan Netflix fiyatları milyonlarca aboneye mal olacak.

Artan Netflix Fiyatları Milyonlarca Aboneye Mal Olacak

Artan Netflix Fiyatları Milyonlarca Aboneye Mal Olacak

Bilgi, The Diffusion Group tarafından Netflix abonelerinin fiyat artışlarına duyarlılığı üzerine yaptığı bir araştırma raporundan geliyor. TDG‘nin yaklaşan değişiklikler hakkında içeriden bir bilgisi olup olmadığını bilmiyoruz veya duyurulmadan önce bir anket yapmış oldukları için şanslı görünüyorlar. Ancak her iki durumda da sonuçları incelemeye değer.

Araştırmaya katılanlar arasında 1.940 ABD’li yetişkin bulunuyor ve Netflix’in fiyatları ayda 1, 3 veya 5 dolar artırması durumunda tepkilerinin ne olacağı soruluyor. Hatırlatmak gerekirse, Netflix en ucuz aboneliğini 7 dolardan 8 dolar / ay şeklinde değiştiriyor (%14 artış) ve diğer planlarını 2 dolar / ay şeklinde artırıyor. Bu da ikinci planı 11 dolar yerine 13 dolar (%18 artış) ve son planı ise 14 yerine ila 16 dolar yapıyor (%14 artış).

1 dolarlık bir artış söz konusu olduğunda, halkın %8’i kendileri için bunun son damla olacağını ve aboneliği tamamen iptal edeceklerini söylerken, diğer %8’i daha düşük bir plana ineceklerini söylüyor (fakat böyle bir plan yok) 3 dolarlık artış içinse bu yüzdeler sırasıyla %16 ve %22 oluyor. Bu nedenle bazı kaba interpolasyonlar yaparak, 2 dolarlık bir fiyat artışı karşısında Netflix kullanıcılarının yaklaşık %12’sinin hizmeti iptal edeceğini varsayabiliriz.

Netflix’in ABD’deki kullanıcı tabanının %8 oranında eksileceğini düşündüğümüzde 58 milyon civarında aboneden 4.6 milyon kaybolacağı anlamına geliyor. Kayıp abone sayısının her biri en ucuz planda olsa bile Netflix gelir başına aylık yaklaşık 37 milyon dolar kaybedecek demektir. Ancak, kalan 53+ milyon abone ayda en az bir dolar daha getirecek, bu da aylık toplam gelirin gerçekten yaklaşık 15 milyon dolar artacağı anlamına geliyor.

Bunlar aslında Netflix’in ne yaptığını bildiğini size göstermek için yapılan çok kaba hesaplamalar. Borsa da aynı fikirde gibi gözüküyor. Yani Netflix kullanıcılarını kaybedecek olsa bile hala daha fazla kâr elde ediyor. Bunu Apple’ın her yıl daha az sayıda iPhone satmasına ancak artan iPhone fiyatları nedeniyle daha fazla ya da eşit miktarda kâr elde etmesine bağlayabiliriz.

Merak ettiğiniz diğer her şey için forum sayfamızı ziyaret edin: https://akillitelefon.com/forum