Kategoriler
Konular

Reeder P13: İlk Bakış

Fiyat / performans sınıfının önemli oyuncularından biri olan Reeder P13 ile birlikteyiz. Büyük ekranlı bir akıllı telefon arayışında olan, fakat ürün seçiminde “bütçe” maddesini ilk sıraya koyan kullanıcılara hitap eden Reeder P13‘ü yaklaşık bir aydır deniyoruz. İlk etapta cihazın tasarımını ve teknik özelliklerini ele alacağız. Yazı dizimizin ilerleyen kısımlarında oyun performansı, şarj süresi, gerçek yaşamdaki kullanışlılık, fotoğraf / video / müzik kalitesi gibi önemli ayrıntılara değineceğiz.

Daha iyi değerlendirebilmek açısından ürünün fiyat bilgisini hemen paylaşalım: 1699 TL olan fiyat etiketi şu sıralar 1499 TL’ye güncellenmiş durumda ve bu da ürünü daha cazip hale getiriyor. 6 inç ekranlı modellere baktığınızda daha da uygun fiyatlı seçenekler karşınıza çıkacaktır; ancak burada dikkat etmeniz gereken nokta sadece ekran büyüklüğü olmamalı. İşlemcisinden pil kapasitesine kadar birçok ayrıntıyı ele alıp fiyatı karşınıza koyduğunuzda Reeder P13 terazide ağır çıkmaya başlıyor. Daha basite indirgemek gerekirse donanımıyla o 6 inç ekranın hakkını veriyor; hem de kullanıcı dostu bir fiyatla.

Reeder P13: İlk Bakış

Reeder P13 ekran / ön yüzey oranı açısından oldukça başarılı. Kenar çerçeveleri oldukça ince olmasına karşın telefonu tutarken hatalı temasların olmaması için gerekli pay bırakılmış. Zira bazı ürünlerde ince çerçeve yüzünden istenmeyen dokunuşlar olabiliyor ve bu can sıkıcı olabiliyor. Kenarlardaki pay aynı zamanda ekranın olası kazalarda daha iyi korunmasını sağlıyor. Android sistem tuşlarının kasa yerine ekranda sunulması da Reeder P13‘e artı not kazandıran özelliklerden. Telefonun ekranı 6 inç ancak teknik özelliklerde 5.99 inç olarak belirtiliyor. Çözünürlük değeri 720 x 1440 ve ayrıca kasa boyutları da 158.5 x 75.5 x 7.9 mm.

7.9 mm kalınlık hakikaten başarılı. Tabii bunu söylerken cihazın 4000 mAh kapasitede bataryaya sahip olduğunu unutmamak gerekiyor. Web sitesinde belirtilenlere göre iki gün kesintisiz çalışma sağlanabiliyor. Biz de testlerimizde bu verinin doğru olduğunu söyleyebiliriz. Tabii rutin dışı kullanımda veya tüm gün güneş altında -yüksek ekran parlaklığı- ile bu süre değişiyor. Neticede 6 inç’lik bir ekran var. Fakat dikkat ederseniz çekimlerimizin tümü dış mekanda yapıldı ve ekranı görme gibi bir sorun parlak güneş altında bile asla oluşmuyor. Ekran ayrıca olması gerektiği gibi IPS panele sahip ve görüş açısı olarak da daha iyisini aratmıyor.

Geldik en merak edilen yerlerden biri olan arka yüzeye. Piyano siyahı sever misiniz? Bu rengin Reeder P13‘e harika bir hava kattığı kesin ancak kişisel olarak değerlendirmem gerekirse parmak izi ve toz takıntınız varsa bol bol temizlik yapmanız gerekebilir. Firma hassas kullanıcıları düşünerek bir silikon kılıfı da kutuya eklemiş; böylece arka yüzeyle ilgili bu düşüncelerimiz de bir sorun olmaktan çıkıyor. Tabii kılıfsız şekilde kullanmayı seven de birçok kişi olduğu unutulmamalı. Ek olarak kutu içerisinde bir de ekran filmi var. Ayrıca ekranın da darbelere karşı dayanıklı olarak Gorilla Glass kaplamaya sahip olduğunu ekleyelim.

İlginizi Çekebilir:  Android uyumlu tansiyon ölçme uygulamaları

Reeder P13‘ün SIM giriş tepsisi sol tarafta yer alıyor ve artık hemen hemen her akıllı telefonda olduğu gibi kutudan gelen iğne ile açılıyor. Yani arka kapak sabit ve çıkarılamıyor. SIM tepsisi içinde birbirinden bağımsız iki farklı nano SIM kart yuvası ve Micro SD kart yuvaları var. Burada Reeder’ı tebrik etmek gerek çünkü her yuva birbirinden bağımsız. Bazı cihazlarda ikinci SIM girişi, Micro SD kart yuvası ile ortak olabiliyor ancak Reeder bu noktada avantaj sağlamayı başarmış. Aynı anda hem çift hat kullanabilir, hem de 32 GB dahili hafıza yeterli gelmezse Micro SD kart ekleyebilirsiniz.

Arka yüzeyde yer alan detaylardan birisi parmak izi okuyucu. Artık güncel bir akıllı telefonda bu özellik aranır hale geldi ve Reeder bunu P13 modelinde gözardı etmemiş. Ek olarak 13 MP çözünürlükteki LED flaşlı kamera da gözlerden kaçmıyor. Ön kamera da 8.0 MP çözünürlüğe sahip ve son derece kaliteli selfie’lere imza atıyor. Ayrıca ön kamerada da flaşa yer verilmiş. Tahmin edilebileceği gibi kameralarda 1080p çözünürlükte video çekimi yapılabiliyor. Tabii tüm bu değerleri teorik olarak ele aldık. Bir sonraki konumuzda Reeder P13‘e multimedya yönleri ile değineceğiz.

Reeder P13‘te Android 8.1 işletim sistemine yer veriliyor. Yeri gelmişken işlemcinin 1.3 GHz hızında çalışan Mediatek MT6739 olduğunu ve RAM olarak da 3 GB kapasitenin uygun görüldüğünü sözlerimize ekleyelim. Öte yandan 4.5G ve Bluetooth 4.2 teknolojileri de olmazsa olmazlar arasında bulunuyor. Yazımızın başında bahsettiğimiz gibi özellikler günümüzün çizgisinde ve kullanıcılara her türlü performansı sunacak yeterlilikte. Daha fazlasını sunan akıllı telefonlar elbette var ancak bu noktada da fiyatın 4-5 katına çıktığını unutmamak gerekiyor.

Reeder P13 fotoğraf kalitesi olarak bizi kendisinden son derece memnun bıraktı. Söylediğimiz gibi, işin heyecanlı kısmını daha sonraya bırakıyoruz. Kamerayı sadece 13 MP olarak düşünmemek gerekiyor çünkü lens kalitesinden çekim modlarına kadar birçok değişken kaliteyi belirleyebiliyor. Biz hatta bir sonraki yazımızda Reeder P13 ile çekilmiş gece ve gündüz fotoğraflarını basarak ortaya nasıl sonuçlar çıktığını da size göstereceğiz. Emin olun çok beğeneceksiniz.