Kategoriler
Apps & Oyunlar

Facebook Hesabınıza Girmeye Çalışan Bu Uygulamaları Silin

facebook zararlı uygulama android

Güvenlik firması Trend Micro, Google Play Store’da listelenen ve bir telefona 3.000’e kadar farklı kötü amaçlı yazılım yükleyebilen bazı “optimize edici” ve “yardımcı” program uygulamaları keşfetti. Bu uygulamalar toplam 470.000 kez yüklendi. Google, bu kötü amaçlı uygulamaları Play Store’dan şimdi kaldırdı ancak hala Android telefonlarda yüklü kaldılar.

Facebook Hesabınıza Girmeye Çalışan Bu Uygulamaları Silin

Bilinmeyen bir geliştiriciden bir uygulama yüklemeden önce genellikle Android kullanıcılarının Google Play Store’daki yorum bölümünü kontrol etmelerini öneririz. Ancak bu onursuz geliştiriciler bazen uygulamalarına sahte olumlu yorumlar bırakabiliyor. Google Play Store’da bir uygulamanın yorum bölümünde böyle şüpheli bir durum görürseniz bu uygulamayı yüklemeyin. Bu uygulamalar aynı zamanda reklam yayınlayabiliyor ve üzerine tıklandığında virüslü cihazdan suçlulara ödeme yapılmasını sağlayan sayfalar açılıyor. Kötü amaçlı yazılımın kurbanın Google ve Facebook hesaplarında oturum açma özelliği de var.

Facebook Hesabınıza Girmeye Çalışan Bu Uygulamaları Silin

Uygulama başlatıcıda simgesi olmayan bir kötü amaçlı yazılımın kaldırılması hatta keşfedilmesi zordur.

3.000 kötü amaçlı yazılım kendilerini sistem uygulamaları olarak gizliyor, böylece başlatıcıda veya uygulama listesinde hiçbir simge olmuyor. Kullanıcı telefonuna virüs bulaşmış olduğunu bile bilmeyebilir. Ve bunu çözse bile uygulamanın kaldırılması oldukça zor olacaktır. Uygulamalar, kullanıcıları belirli Android izinlerini etkinleştirmeye ve yüklemeden önce Google Play Store uygulamalarında kötü amaçlı yazılım taraması yapan Google Play Protect’i devre dışı bırakmaları için kandırır.

Facebook Hesabınıza Girmeye Çalışan Bu Uygulamaları Silin

Bu durumdan en çok etkilenen ülkeler Japonya, İsrail, Tayvan, ABD, Hindistan ve Tayland oldu. Etkilenen uygulamalar şunları içerir:

UygulamaPaketYükleme sayısı
Shoot Clean-Junk Cleaner, Phone Booster, CPU Coolercom.boost.cpu.shootcleaner10,000+
Super Clean Lite- Booster, Clean&CPU Coolercom.boost.superclean.cpucool.lite50,000+
Super Clean-Phone Booster,Junk Cleaner&CPU Coolercom.booster.supercleaner100,000+
Quick Games-H5 Game Centercom.h5games.center.quickgames100,000+
Rocket Cleanercom.party.rocketcleaner100,000+
Rocket Cleaner Litecom.party.rocketcleaner.lite10,000+
Speed Clean-Phone Booster,Junk Cleaner&App Managercom.party.speedclean100,000+
H5 gameboxcom.games.h5gamebox1,000+
LinkWorldVPNcom.linkworld.fast.free.vpn1,000+