Kategoriler
Apps & Oyunlar

Facebook Haber Akışı mı Hikayen mi? Hangisini Kullanmalı?

Facebook Haber Akışı mı Hikayen mi? Hangisini Kullanmalı?

Daha önce Facebook’da bir gönderi oluştururken gönderiniz otomatik olarak haber akışınızda yayınlanırdı. Şimdiyse iki farklı seçeneğiniz var.

Facebook için varsayılan ayarlarda karışınıza Haber Akışı seçeneği çıkıyor, bu ayarlamayı Hikaye moduna çevirmek biraz kafa karıştırıcı. Eğer sizde bu işlemi kafa karıştırıcı buluyorsanız merak etmeyin yalnız değilsiniz. Birçok Facebook kullanıcısı iki işlem arasındaki farkı merak ediyor. Bu yazıda aralarındaki farkları tespit edecek ve hangisini nasıl kullanacağınızı söyleyeceğiz. Konumuzun derinliğine inemeden önce biraz geriye gidelim ve Hikaye kısmının, zamanla nasıl haber akşının önüne geçtiğini anlayalım.

Hadi başlayalım!

FACEBOOK ARTIK HABER AKIŞLARINDAN HİKAYELERE DOĞRU İLERLİYOR

Arkadaşlarınızın duvarında bir şeyler paylaşmanın heyecan verici bir şey olduğu günler geride kaldı. Şimdilerde haber akışında bir şeyler yayınlamak sıkıcı ve zevksiz görünüyor. Bunun nedeni, Facebook’un ”Haber akışı algoritması” üzerinde yaptığı değişiklikler. Facebook iş akışında artık tonla görmek istemediğiniz içerikler karşınıza çıkıyor.

Hikayeler burada devreye giriyor. Hikayeler size görmek istediğiniz içeriği seçme olanağı sunuyor.

Hikayeler heyecan verici ve daha kişisel hissettiriyor. Facebook’da bu kullanıcıların üstündeki bu heyecanın farkında. Hal böyle iken her geçen gün haber akışı yerine Facebook’un hikaye modunu kullanma talebi her artıyor. Hadi şimdi bunun temel nedenlerine bakalım.

TEMEL FARKLILIKLAR

Haber akışı Facebook’un temel işlevselliğidir ve en başından beri bir parçası olmuştur. Eğer bu formatı seçerseniz, istediğiniz içeriğe dair her şeyi özet akışınıza, duvarınıza veya zaman çizelgenize gönderilir. Öte yandan, Hikayen özelliği sadece birkaç yıl önce çıktı. Bu seçeneği seçmek içeriğinizi hikayen’e ekler. Hikayeler her birkaç saniyede yeni bir fotoğrafın veya videonun gösterildiği slayt gösterisi gibidir. Önce bir kişinin Hikayeler’i görünür ve hazırladığı katalog bitince başkasına geçilir.

ÖMÜR

Facebook Haber Akışı mı Hikayen mi? Hangisini Kullanmalı?

Haber akışı ise yayınlarınızı süresiz olarak veya siz manuel olarak silene kadar barındırır. Hikaye yalnızca kısa süreli içerikler içindir. Hikayeler yalnızca yirmi dört saat boyunca profilinizde canlı kalır, bundan sonra arkadaşlarınızın ekranından otomatik olarak silinir.

BULUNURLUK

Haber akışınızda yayınlanan yayınlar Facebook mobil uygulamalarında (Android ve iOS), Android’deki Lite uygulamasında ve web sitesinde görüntülenebilir.

Hikayelere Facebook mobil uygulamaları, web sitesi, Lite uygulaması ve Facebook Messenger üzerinden erişilebilir.Yaratıcı seçenekler açısından Facebook hikayelerinden biraz farklı olsa da, hikayeler otomatik olarak Facebook Messenger’da çapraz olarak yayınlanır.

HİKAYEN’E VE HABER AKIŞI’NA ERİŞİM

Hikayen’le ilgili bir şey paylaştığınızda bu paylaşım üç yerde görüntülenebilir. İlk olarak Facebook web sitesinde iken sağ kenar çubuğunda.

İkincisi, Facebook haber akışı üstünde (Facebook mobil uygulamalarında) ve üçüncü olarak Facebook Messenger’daki sohbet listesinin üstünde. Hikayelerin özel bir bölümü vardır. Bu bölümden bir hikaye oluşturabilir ve diğer insanlardan hikayeler görüntüleyebilirsiniz.

Haber akışında yayınlanan içerik için durum böyle değil. Bu içerikleri merkezde (Facebook web sitesinde) ve hikaye bölümünün altında (mobil uygulamalarda) bulacaksınız. Haber akışındaki içerikler diğer kullanıcıların gönderdiği bir denizde kaybolur.

GÖRÜNÜRLÜK

Hikayeler özel bir bölüme sahip olduğundan, bir yayını hikaye olarak yayınlamanın daha fazla insana ulaşma avantajı var ve başkaları tarafından görünme olasılığı daha fazla. Ayrıca birden fazla fotoğrafı aynı anda veya farklı zamanlarda hikaye olarak gönderebilirsiniz ve kimsenin gözünde spam gibi görünmez.

YORUMLAR VE BEĞENİLER

Haber Akışı seçeneğini seçerseniz kullanıcılar bu tür yayınları da beğenebilir ve yorum yapabilir. Bu beğeniler ve yorumlar diğer Facebook arkadaşlarınız tarafından görülebilirler. Hikayeler de beğenileri destekliyor ancak beğeniler yalnızca içerik oluşturucu tarafından görülebilir.

Facebook Haber Akışı mı Hikayen mi? Hangisini Kullanmalı?

HİKAYEN’İ KİMİN GÖRDÜĞÜNÜ KONTROL EDİN

Haber akışınızda bir şey yayınlamak, paylaşımınızı görüntüleyen kişileri takip etme olanağı sunmaz. Yalnızca bir kullanıcı gönderinizi beğendiğinde veya yorum yaptığında o kişiyi takip etme şansınız olur. Bunun tam aksine Hikayen kısmında işler daha farklı ilerler. Birisi hikayenizi açtığında hikayeyi kimin görüntülediğini kontrol edebilirsiniz. Bunun için yayınlanan hikayeyi açın ve göz simgesine dokunun.

Facebook Haber Akışı mı Hikayen mi? Hangisini Kullanmalı?

DÜZENLEME

Hepimiz hata yaparız. Facebook, bunları düzeltmek için haber akışınızda yayınladığınız yayınları düzenlemenize olanak tanır. Yani, yazının metnini değiştirebilirsiniz. Bununla birlikte, aynı özellik hikayelerde mevcut değildir. Hikaye yayınlandıktan sonra, silmeniz ve gerekli değişikliklerle yeniden yayınlamanız gerekir.

GİZLİLİK

Haber akışı ve hikaye birbirinden bağımsızdır. Gönderi oluştur kutusunda fark ederseniz, Haber Akışı ve Hikayen’in yanında bir kutu bulacaksınız. Üzerine dokunarak gizlilik ayarlarını değiştirebilirsiniz.

Her ikisinde de üç gizlilik ayarı bulacaksınız: Herkese açık (herkes tarafından görülebilir), Arkadaşlar (yalnızca Facebook arkadaşlarınız tarafından görülebilir) ve bazı arkadaşlardan gizleyebileceğiniz veya birkaç özel kişinin erişmesine izin verebileceğiniz ayarlama biçimleri mevcut.

Hikayeler’de Messenger arkadaşlarınız için ek bir “Arkadaşlar ve Bağlantılar” seçeneği sunulur. Bu ayarı seçerseniz, Facebook arkadaş listenizde olmayan Messenger arkadaşlarınız da hikayeyi görür.

YARATICI SEÇENEKLER

Facebook web sitesini kullandığınızda, hem haber akışı hem de hikayeler için aynı ama sınırlı yaratıcı seçenekler elde edersiniz. Yani, resimlerinize yalnızca filtreler, metin ve çıkartmalar ekleyebilirsiniz. Bunların yanı sıra mobil uygulamadaki hikayelere doodle ve yüz çıkartmaları da ekleyebilirsiniz.

ERİŞİM

Haber akışınızda yayınlanan bir gönderiye kendi profilinize gidip istediğiniz zaman erişebilirsiniz.

Hikayelerdeki içerikler geçici olduğu için işler farklıdır, zira ertesi gün Hikayenizi bulamayabilirsiniz. Ancak yirmi dört saat sonra görüntülemek istiyorsanız, hikaye arşivi özelliği altında saklanmaya devam ederler (hikayeler kutusunun üstünde bulunur). Sadece hikayenin yaratıcısı buna erişebilir. Başka bir zamanda yeniden paylaşabilir veya indirebilirsiniz.